KLDR: Jaderné zbraně potřebujeme k udržení stability, ne útoku na Soul

Severní Korea nechce použít své jaderné zbraně vůči Jižní Koreji, ale potřebuje je k zachování stability na rozděleném Korejském poloostrově, uvedl na zasedání ženevské konference o odzbrojení severokorejský vyslanec při OSN So Se-pchjong. Reagoval tím na předchozí výzvu jihokorejského ministra zahraničí Jong Pjong-sea, který požadoval schválení nových tvrdých sankcí vůči KLDR za její nejnovější jaderný test.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vpravo)
2.3.2016 14:31   |  

O rezoluci rozšiřující mezinárodní sankce proti KLDR má dnes v New Yorku hlasovat Rada bezpečnosti OSN. „Již jsme dali jasně najevo, že odstrašující prostředky KLDR nejsou namířeny proti našim krajanům, ale jsou určeny k ochraně míru na Korejském poloostrově a k zachování bezpečnosti v regionu, jenž čelí zlomyslnému americkému jadernému válečnému scénáři,“ řekl So.

Rada bezpečnosti OSN měla v New Yorku o nové rezoluci vůči Severní Koreji hlasovat již v úterý. Hlasování bylo odloženo na dnešních 10:00 místního času (16:00 SEČ) z podnětu Ruska, které požádalo o dodatečný čas k posouzení textu rezoluce. Rada bezpečnosti chce výrazně rozšířit mezinárodní sankce proti KLDR za její lednovou jadernou zkoušku.

Na textu rezoluce se minulý týden dohodly Spojené státy a Čína. Pchjongjang odpálil jadernou nálož 6. ledna, za což si vysloužil tvrdou kritiku světového společenství včetně Číny a Ruska, tedy od zemí, které považuje za své nejbližší spojence.

KLDR je kvůli zkouškám jaderných zbraní a testům mezikontinentálních balistických raket vystavena sankcím od roku 2006. V platnosti je embargo na dodávky zbraní, zakázán je dovoz a vývoz jaderné a raketové technologie. Do Severní Koreje se nesmí vyvážet ani luxusní zboží.


Čtěte také:

KLDR vypustila raketu dlouhého doletu, mimořádně zasedne Rada bezpečnosti

Severní Korea ohlásila úspěšný test vodíkové pumy, experti pochybují

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web