KLDR na výzvu OSN ke zdrženlivosti reagovala další střelou

Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží odpálila další střelu krátkého doletu. Informovaly o tom jihokorejské zdroje, a to brzy poté, co dnes generální tajemník OSN Pan Ki-mun před novináři v Moskvě kritizoval obdobný sobotní manévr Severokorejců a vyzval Pchjongjang ke zdrženlivosti a k návratu k jednacímu stolu.

 KLDR vypálila další rakety
19.5.2013 12:27   |  

V sobotu japonské ministerstvo obrany informovalo o třech raketách krátkého doletu vypuštěných z východního pobřeží Severní Koreje, které dopadly do moře mimo japonské teritoriální vody. Pchjongjang událost nekomentoval.

Dnes jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že dnes odpoledne místního času (dopoledne SELČ) severní soused do vod u svého východního pobřeží vypálil další střelu. Podle agentury AP není jasné, zda šlo o raketu nebo o střelu z děla. Jiné zdroje se však shodují, že stejně jako v sobotu šlo o raketu krátkého doletu.

Pan Ki-mun, jenž s novináři hovořil ještě před oznámením dnešního incidentu, podle agentury RIA Novosti označil sobotní severokorejskou střelbu za „provokaci“, která ho znepokojila.

Odpaly raket o doletu zhruba 120 kilometrů nejsou u severokorejského pobřeží nijak výjimečné. Ten sobotní však vyvolal ve světě zvýšenou pozornost, neboť následoval poté, co Pchjongjang řadu týdnů hrozil Washingtonu a Soulu jaderným útokem v odvetě za jejich společné vojenské cvičení v oblasti. KLDR přišla s agresivní rétorikou poté, co na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila nové sankce za únorový jaderný test.

Je třeba, aby Severní Korea začala usilovat o snížení napětí na Korejském poloostrově, prohlásil podle agentury ITAR-TASS Pan Ki-mun. Je podle něj zapotřebí, aby KLDR obnovila rozhovory se západními mocnostmi o kontroverzním severokorejském jaderném programu. Generální tajemník nabídl v této souvislosti pomoc OSN a vyjádřil naději, že Pchjongjang se napříště vyvaruje silových gest podobných tomu sobotnímu.


Čtěte také:

Tři severokorejské rakety dopadly do moře, režim k akci zatím mlčí

KLDR: Jednat o odzbrojení můžeme, jaderných zbraní se ale nevzdáme

Kim Čong-un hraje o uznání a moc. Může uspět?


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Seznam zdvojnásobí investice do TV Stream. Chystá 60 premiér týdně

Seznam zdvojnásobí investice do TV Stream. Chystá 60 premiér týdně

Internetová televize Stream TV provozovaná vyhledávačem Seznam.cz hodlá letos navýšit peníze na původní tvorbu. Ještě na jaře server ohlásil zvýšení investic o padesát procent,… více

Komerční prezentace
Mobilní web