KLDR označila odpálení rakety z ponorky za velký úspěch | E15.cz

KLDR označila odpálení rakety z ponorky za velký úspěch

KLDR označila odpálení rakety z ponorky za velký úspěch
jeden z dřívějších odpalů rakety dlouhé doletu KLDR
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Sobotní odpálení balistické rakety z ponorky bylo podle severokorejského režimu "velkým úspěchem". KLDR dnes těmito slovy potvrdila zprávy jihokorejských vojenských zdrojů, podle nichž se test uskutečnil u východního pobřeží znepřáteleného státu. Americký prezident Barack Obama prohlásil, že Washington nebere vážně nejnovější vyjádření KLDR, podle kterého je tato země připravena zastavit své jaderné testy, pokud USA přeruší společné vojenské manévry s Jižní Koreou.

Podle jihokorejského vojenského velení letěla raketa asi 30 kilometrů, což je mnohem méně než je obvyklá délka letu, tedy nejméně 300 kilometrů. Severní Korea prostřednictvím oficiální agentury KCNA uvedla, že zkouška, které se osobně zúčastnil vůdce Kim Čong-un, dává zemi „další způsob, jak provést jaderný útok“.

„Plně se potvrdila a posílila spolehlivost korejského podvodního odpalovacího systému, který perfektně splnil všechny technické požadavky pro provedení podvodního útoku,“ uvedla KCNA. Kim podle ní prohlásil, že je armáda KLDR nyní „schopna zasáhnout hlavy loutkových jihokorejských vojáků a amerických imperialistů, a to kdykoli se jí zlíbí“.

USA: Jasné porušení několika rezolucí RB OSN

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že v reakci na odpálení rakety omezilo povolení pohybu severokorejského ministra zahraničí Ri Jong-soa na areál OSN v New Yorku, kde se účastní jednání o udržitelném rozvoji. Ministerstvo poznamenalo, že odpálení balistické střely je jasným porušením několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

„Vyzýváme Severní Koreu, aby se zdržela akcí, které vedou k další destabilizaci regionu, a zaměřila se na přijetí konkrétních kroků k naplnění svých závazků a mezinárodních povinností,“ řekl mluvčí americké diplomacie John Kirby.

Kam až Pchjongjang dostřelí? A vystřelí?

Informace o odpálení rakety z ponorky vyvolaly ve světě zvýšené obavy z toho, jaké má Pchjongjang vojenské možnosti. Nepříjemný je vývoj hlavně pro Spojené státy, které KLDR považují za svého největšího nepřítele a které se doposud cítily před hrozbami východoasijské diktatury díky své vzdálenosti poměrně bezpečné.

Ponorky jsou obávanou zbraní kvůli schopnosti nepozorovaně urazit velké vzdálenosti. To platí hlavně od studené války, kdy ponorky s jaderným pohonem pluly oceány s náklady raket s jadernými hlavicemi. KLDR již předvedla schopnosti svého ponorkového loďstva, když potopila v roce 2010 jihokorejskou válečnou korvetu Čchonan, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!