Kurdové mohou počítat s větší podporou v boji proti IS, slíbil Hollande

Arabské a kurdské pozemní síly bojující proti Islámskému státu (IS) dostanou více podpory, aby mohly zlikvidovat bašty islamistů v Sýrii a Iráku. Údery mezinárodní koalice proti IS se také zintenzivní. Prohlásil to francouzský prezident François Hollande, který vystoupil před dvěma stovkami zahraničních a francouzských velvyslanců. Upozornil také, že letošek se zároveň musí stát pro Sýrii "rokem změn".

Obranná linie pešmergů (kurdských válečníků) blízko iráckého Kirkúku
21.1.2016 15:06   |  

Prezident zdůraznil, že Francie, která loni zažila dva krvavé teroristické útoky, se nebude vyhýbat své odpovědnosti v boji proti islamistům.

„Francie není nepřítelem nějakých lidí, náboženství nebo civilizací,“ řekl Hollande podle agentury Reuters. „Ale má jednoho protivníka: džihádistický terorismus, který tvrdí, že následuje Boha pouze, aby zesměšňoval jeho jméno, a který nehledá nic jiného než ničení,“ upozornil francouzský prezident.

V Paříži se ve středu uskutečnilo jednání ministrů obrany několika zemí zapojených do boje proti Islámskému státu. Hollande řekl, že schůzka, které se zúčastnili zástupci Spojených států a Británie, umožnila spojencům upřesnit vojenskou strategii proti IS. „Každý den je díky našim činům tato teroristická armáda oslabována ztrátou území, zdrojů a bojovníků,“ řekl Hollande.

Cílem je Rakka i Mosul

„Naše strategie zahrnuje osvobození (syrské) Rakky a (iráckého) Mosulu, kde se nacházejí řídící střediska (IS). Byla tu vůle poskytovat podporu arabským a kurdským silám bojujícím proti Islámskému státu na zemi,“ dodal francouzský prezident s tím, že úsilí koalice se zvýší.

Hollande se také zmínil o brzkém zahájení mírových jednání o Sýrii, na nichž si musejí její účastníci ujasnit, kdo bude v Sýrii vládnout a že současný prezident Bašár Asad není součástí budoucnosti země.

Francouzský prezident dodal, že řešení se musí nalézt i pro občanskou válkou zmítaný Jemen nebo Libyi, či Libanon, kde ústřední vláda nemá dostatek moci. Zmínil se i o situaci na Ukrajině, kde bylo dosaženo pokroku k ukončení konfliktu na jejím separatistickém východě, ale že uplatňování mírových dohod z Minsku by mělo být rychlejší.


Čtěte také:

Londýn: Rusko prodlužuje Asadovu agónii, jeho nálety mají stále více obětí

OSN: Islámský stát v Iráku drží v otroctví až 3500 lidí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web