Lagardeová: Dohoda s Řeckem si vyžádá ještě mnoho práce

Uzavření dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli si vyžádá ještě mnoho práce. Uvedla to šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová před začátkem zasedání ministrů financí zemí G7 v Drážďanech. Atény nyní jednají s věřiteli o podobě reforem, kterými je podmíněno vyplacení zbývajících peněz ze záchranného programu pro Řecko. Silně zadlužená země tyto peníze potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti.

 Šéfka MMF Christine Lagardeová
28.5.2015 11:04   |  

„Neřekla bych, že jsme již dosáhli konkrétních výsledků,“ uvedla Lagardeová v rozhovoru s německou televizí ARD. „Věci se pohnuly, stále však zbývá spousta práce, kterou je zapotřebí udělat,“ dodala.

Finanční situace Řecka není oficiálním tématem dvoudenního zasedání ministrů financí G7. Setkání ministrů se nicméně zúčastní rovněž Lagardeová, šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi, šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem a eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici, tedy vedoucí představitelé mezinárodních věřitelů Řecka.

Dohoda na dosah, nebo jen přání?

Řecký premiér Alexis Tsipras ve středu uvedl, že rozhovory s věřiteli jsou v poslední fázi a že brzy budou zveřejněny podrobnosti dohody. „Udělali jsme velmi mnoho kroků. Jsme už v cílové rovince, konečná dohoda je nablízku,“ prohlásil. Mluvčí Evropské komise nicméně upozornil, že v rozhovorech přetrvávají neshody v otázkách rozpočtových cílů, reforem důchodového systému a trhu práce, ale i ohledně velikosti řeckého státního sektoru.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, výrazně zvýšilo nezaměstnanost a znamenalo pro řadu Řeků sociální krizi.


Čtěte také:

Činitelé EU popřeli, že Řecko pracuje s věřiteli na dohodě

Reuters: Řecko s věřiteli začíná sepisovat technickou dohodu

Bez dohody s věřiteli žádná splátka nebude, varovala řecká Syriza

Řecko má podle Tsiprase dohodu na dosah. Tvrdým reformám se prý vyhne

Řecko ještě vyplatí mzdy a penze. Bez dohody s věřiteli možná naposledy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web