Létali jsme se špionážními letouny i nad USA, přiznal Pentagon

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že opakovaně nasazovalo bezpilotní letouny k nevojenským špionážním přeletům nad územím Spojených států. Vyplývá to ze zveřejněných informací Pentagonu, podle nichž šlo o ojedinělé akce prováděné v průběhu minulých deseti let.

ilustrační foto
9.3.2016 17:39   |  

Údaje si vyžádal list USA Today na základě informačního zákona v reakci na vlnu veřejné kritiky, kterou způsobilo odhalení existence špionážních přeletů v roce 2013. Tehdejší ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robert Mueller během kongresového vyšetřování přiznal, že jeho úřad bezpilotní stroje ke sledování některých Američanů výjimečně nasazuje.

Pentagon podle deníku nyní uvedl, že nasadil letadla bez posádky do sledovacích akcí „méně než dvacetkrát“ v letech 2006 až 2015. Neporušil prý při tom žádný zákon. Podrobnosti o účelech letů úřad nezveřejnil.

Ve Spojených státech je nasazování dronů široce diskutovaným tématem kvůli možnému ohrožení soukromí lidí. Politici obou amerických stran v posledních letech používání bezpilotních letadel kritizovali s tím, že pod záminkou boje proti organizovanému zločinu a terorismu bezpečnostní složky příliš nahlížejí do soukromí Američanů.

Ochránci lidských práv tvrdí, že je potřeba armádní, policejní i civilní bezpilotní letouny podřídit přísné regulaci. Pentagon loni přijal nová pravidla, v jejichž rámci musí všechny špionážní operace dronů schvalovat přímo ministr obrany.


Čtěte také:

Útok na chemičku ve Francii mohl být veden bezpilotními letadly

Číňané vyrobili laserovou zbraň proti dronům a drobným letajícím objektům

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web