Letošek může být podle agentury OSN nejteplejším rokem v záznamech

Červen byl čtrnáctým měsícem v řadě, kdy se celosvětová teplota vyšplhala na nový rekord. Ve srovnání s předprůmyslovou dobou se oteplilo o 1,3 stupně, oznámila Světová meteorologická organizace (WMO). Letošní rok by tak mohl být nejteplejším v historii.

Růst teplot postihuje hlavně arktické oblasti
22.7.2016 18:48   |  

Rekordní hodnoty v červnu dosáhla také koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře, uvedla meteorologická agentur OSN. Vyzvala ke zrychlenému zavádění opatření, ke kterým se svět zavázal během loňské klimatické konference v Paříži.

Ve srovnání s koncem 19. století se v prvních šesti měsících letošního roku oteplilo o 1,3 stupně, vyplývá z údajů NASA. „Oteplení bylo obzvláště patrné v Arktidě, kde vyústilo ve velmi brzký začátek pravidelného tání ledu,“ uvedla WMO.

„To, co jsme zaznamenali během prvních šesti měsíců roku 2016, je skutečně velmi znepokojivé. Předpokládali jsme, že takové oteplení by trvalo řadu let. Nemáme tolik času, kolik jsme si mysleli,“ řekl David Carlson, ředitel klimatického výzkumu WMO. Výrazně více se otepluje severní polokoule, především Aljaška, Kanada a Rusko.


Přečtěte si: Množství skleníkových plynů v EU klesá. Také díky globálnímu oteplování


Meteorologové zároveň oznámili, že jev El Niño, který výrazně ovlivňoval počasí během zimy a vyvolal vlny sucha, bouřlivé počasí a povodně, „již vymizel“.

WMO připouští, že mimořádně vysoké teploty částečně způsoboval právě El Niño, který se přestal projevovat v květnu. „Klimatické změny ale nezmizí. To znamená, že budeme čelit dalším vlnám vedra, extrémnějším dešťům a tropickým cyklónám s potenciálně větším dopadem,“ prohlásil generální tajemník WMO Petteri Taalas.


Čtěte také:

Postupně snižte emise o 14 procent, vyzval Brusel Česko

Nové druhy plodin nestíhají oteplování planety

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web