Levná ropa vyšponovala ceny potravin, Azerové vyšli do ulic

Slzným plynem a střelbou gumovými projektily dnes ázerbájdžánská policie rozehnala demonstrace v několika městech, jejichž účastníci protestovali proti rostoucí drahotě. Oznámila to ázerbájdžánská opoziční média. Nepokoje jsou hlášeny nejméně z pěti okresů, nejmasovější demonstrace se konala ve městě Siyazan severně od Baku.

Baku, ilustrační foto
13.1.2016 20:48   |  

Podle úředního sdělení ministerstva vnitra zorganizovali „nezákonné akce“ aktivisté opoziční strany Müsavat a „radikální a extremistické náboženské síly“. Jen v Siyazanu bylo podle serveru Oxu zadrženo přes padesát lidí. Ve městě Liman na jihozápadě země policie zadržela jednoho z vůdců strany Müsavat Imana Alijeva, napsala na svém webu rozhlasová stanice Rádio Svoboda.

Neklid v ázerbájdžánských městech vyvolalo zvyšování cen zejména základních potravin. Země jako významný exportér ropy a zemního plynu výrazně pociťuje propad cen těchto surovin. Koncem prosince vláda zrušila kontrolu nad kurzem národní měny a platidlo manat okamžitě ztratilo polovinu své hodnoty. Výsledkem bylo skokové zdražení potravin a spotřebního zboží.
Export ropy a zemního plynu tvoří 95 procent ázerbájdžánského vývozu a 75 procent vládních příjmů.

Dlouhodobý vývoj cen ropy Brent: Zdroj: euroinvestor.com


Čtěte také:

Kvůli levné ropě můžou Rusové omezit těžbu a proškrtat rozpočet

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii. V rozhovoru na rozhlasové stanici BBC… více

Komerční prezentace
Mobilní web