Libanon zavádí vůbec poprvé víza pro Syřany, uprchlíků je příliš mnoho

Libanon od pondělí poprvé v historii zavede vízovou povinnost pro Syřany. Chce tak omezit příliv uprchlíků ze sousední Sýrie zmítané občanskou válkou. Během téměř čtyři roky trvající války opustily Sýrii více než tři miliony lidí, přes milion z nich hledal útočiště právě v Libanonu.

Syrští uprchlíci v Turecku
4.1.2015 7:30   |  

Příliv uprchlíků do Libanonu, který má 4,5 milionu obyvatel, vyvolal v této zemi značné ekonomické i politické napětí. Syrský velvyslanec v Libanonu Alí Abdal Karím Alí uvedl, jeho země libanonské opatření chápe. Dodal však, že oba státy by měly svůj svůj přístup k řešení problémů s uprchlíky koordinovat.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nyní navíc požaduje vysvětlení některých aspektů nové vízové povinnosti. Zajímá ho například, jaký dopad budou mít nová pravidla na uprchlíky, kteří se již v Libanonu nacházejí, a zda budou do Libanonu nadále vpouštěni lidé vystavení bezprostřednímu ohrožení.

Libanon začal podmínky pro vstup do země omezovat již v létě. Podle mluvčího UNHCR Rona Redmonda se od té doby registrace uprchlíků v Libanonu snížily o více než polovinu. „Signalizuje to, že mnoho lidí se tam nedostane,“ řekl Redmond. „Chceme zajistit, aby ti nejzranitelnější (do Libanonu) prošli,“ dodal.

Kromě Libanonu patří mezi hlavní cíle syrských uprchlíků Turecko, Jordánsko a Irák. „Vlády těchto zemí jsou kvůli obrovskému přílivu uprchlíků pod tak velkým tlakem, že chápeme jejich potřebu činit opatření,“ řekl Redmond. „Chceme pouze zajistit, aby nikdo nebyl poslán zpátky do nebezpečí,“ dodal.


Čtěte také:

Papež odsoudil světové konflikty, naopak podpořil uprchlíky v Kurdistánu

Do italského přístavu dorazila další loď duchů, vezla stovky uprchlíků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Americká veřejnost je v otázce použití jaderných bomb proti Japonsku v roce 1945 rozdělena, doposud přitom průzkumy veřejného mínění svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki… více

Komerční prezentace
Mobilní web