Libanonské orgány propustí pět Čechů asi ve čtvrtek dopoledne

Libanonské orgány propustí pětici Čechů asi ve čtvrtek dopoledne. V České televizi to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ráno totiž chtějí Libanonci ještě pokračovat ve vyšetřování. Čeho se vyšetřování týká, ministr neuvedl. Češi zmizeli loni v červenci, na svobodě jsou od pondělka. Propuštění Čechů je podle médií diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v Česku.

Libanonské údolí Bikáa, kde byli Češi nalezeni
4.2.2016 7:19   |  

„Libanonské orgány chtějí ještě (ve čtvrtek) ráno něco šetřit. Pokud byl nějaký předpoklad, že by se mělo letět dnes, tak v této chvíli vím, že se to odkládá na zítřek. Předpokládám, že v průběhu dopoledne dojde k předání našemu týmu,“ řekl ČT Zaorálek. „Vyšetřování probíhá jak na libanonské, tak na české straně. Je tu prostor pro Libanonce, aby prováděli své vyšetřování. Pro ně je to také kauza, která je zajímá,“ dodal.

Ministr potvrdil, že na palubě vládního airbusu, který dorazil dnes večer do Bejrútu a má propuštěné Čechy dopravit zpět, je i šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Že by ale i čeští vyšetřovatelé vyslýchali pětici propuštěných ještě před odletem do Česka, Zaorálek neočekává.

Okolnosti únosu Čechů a průběh vyšetřování nechtěl ministr zahraničí komentovat. „Naší rolí je české občany dostat zpátky do země a pak vyšetřit, co se stalo,“ řekl. „Případ Fajád není můj případ, patří ministerstvu spravedlnosti,“ doplnil.

Úřady už druhým dnem odmítají komentovat mediální úvahy o výměně Fajáda za pětici unesených Čechů. Alí Fajád je v Česku od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání, které již povolil soud, žádají Prahu Spojené státy.


Čtěte také:

Padli Češi v Libanonu do léčky? Tajné služby prý selhaly

Češi v Libanonu prý nebyli uneseni, hostila je místní rozvědka

Výměna propuštěných Čechů za Fajáda? Libanonce prý čeká deportace

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web