Libye používá uprchlíky jako zbraň proti EU, tvrdí komisař OSN

11.5.2011 17:22   |  

Libyjská vláda možná nutí migranty k odchodu ze země a snaží se tak jimi zaplavit Evropu. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) António Guterres. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí dříve varoval evropské politiky podporující povstání proti jeho režimu, že rozpoutá migrační vlnu mířenou proti Evropě.

„Jsou tu prvky, které nás nutí domnívat se, že přinejmenším někteří z aktérů podílejících se na tom, co se nyní děje v západních částech Libye, se mohou snažit použít tuto zbraň nátlaku k odchodu lidí do Evropy,“ prohlásil Guterres na konferenci v Paříži.

Podle komisaře ze země před boji mezi vládními a povstaleckými silami od února uteklo asi tři čtvrtě milionu lidí, většinou zahraničních dělníků; Evropa jich podle UNHCR nepřijala více než dvě procenta. Většina připlula k italským břehům.

Někteří z běženců dříve uvedli, že je na čluny střelbou do vzduchu zahnali libyjští vojáci. Od 25. března se podle UNHCR pohřešuje zhruba 800 lidí, kteří se pokusili utéct se země. Pracovníci humanitárních organizací získali také svědectví o nedávném potopení lodi s až 600 lidmi u Tripolisu.

„Je tu množství lidí, které naprosto neodpovídá (velikosti) lodí, a kdokoli organizuje toto hnutí, musí vědět, že u těch lodí je mimořádné riziko potopení,“ prohlásil Guterres.


Dále čtěte: Lodě NATO neposkytly pomoc africkým uprchlíkům, aliance zahájila vyšetřování


Podle Mezinárodní organizace pro migraci dorazilo k italským ostrovů od vypuknutí severoafrických nepokojů přes 10 tisíc uprchlíků, během posledního víkendu to byly dva tisíce.

Samotnou Libyi podle Guterrese od začátku nepokojů v únoru opustilo asi 750 tisíc lidí, většinu z nich ale tvořili zahraniční pracovníci. Přesto v sousedním Tunisku skončilo přes 50 tisíc Libyjců utíkajících před násilím.

Příval migrantů vyvolal napětí mezi státy Evropské unie. Francie a další státy chtějí zabránit šíření běženců do dalších států EU. Itálie však tvrdí, že zátěž nemá nést sama a že další země takzvané sedmadvacítky by jí měly s přílivem migrantů pomoci.


Čtěte také: Změny schengenských pravidel připouští už i Brusel


Řím uzavřel s Tuniskem 4. dubna dohodu o spolupráci v boji proti přílivu nelegálních běženců z této severoafrické země do Itálie. Od té doby se podle agentury AFP proud ilegálů prakticky zastavil. Italský ministr vnitra Roberto Maroni dnes řekl, že dohoda funguje. Tunisku zároveň poskytl čtyři čluny italské výroby vybavené radarem a kamerou, která na moři zaznamená člověka ve vzdálenosti 11 kilometrů.

Autor: bru, čtk

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web