Loď Balmoral vyrazila na vzpomínkovou plavbu po trase Titaniku | E15.cz

Loď Balmoral vyrazila na vzpomínkovou plavbu po trase Titaniku

Loď Balmoral vyrazila na vzpomínkovou plavbu po trase Titaniku
Výletní loď Balmoral
• 
ZDROJ: čtk

ČTK, nos

Z anglického Southamptonu vyrazila na vzpomínkovou plavbu výletní loď Balmoral, která bude během dvoutýdenní cesty přes Atlantik přesně kopírovat trasu slavného parníku Titanic. Ten se na svou první a zároveň poslední plavbu vydal ze stejného přístavu právě před 100 lety.

Balmoral odrazil od mola s 1309 lidmi na palubě, což odpovídá počtu pasažérů, který se 10. dubna 1912 nalodil na Titanic. Loď nyní zamíří do irského města Cobh a poté do severního Atlantiku, kde 14. dubna zakotví v místě, kde na dně dodnes leží vrak obřího zaoceánského parníku.

Zájem o plavby roste. Pomohla havárie lodi Costa Concordia

Během plavby budou lidé jíst stejná jídla jako jejich předchůdci před sto lety, dostanou i repliky původních jídelníčků. Odborníci pro ně také uspořádají přednášky - hovořit bude například Philip Littlejohn, vnuk jednoho z přeživších cestujících.

Interiér jídelny na výletní lodi BalmoralInteriér jídelny na výletní lodi BalmoralAutor: čtk

Těsně před půlnocí 14. dubna se na palubě uskuteční vzpomínková ceremonie, a to přesně ve 23:40, kdy se před stoletím Titanic srazil s ledovcem. O více než dvě hodiny později, ve 2:20 ráno 15. dubna si cestující připomenou také okamžik, kdy se parník definitivně potopil ke dnu. K tomu všemu bude hrát hudba, stejně jako kdysi před katastrofou, kdy až do potopení na palubě odvážně preludoval lodní smyčcový orchestr.

Před 100 lety skončil sen o nepotopitelnosti Titaniku

„Připadá mi hezké, že přesně sto let po jeho smrti budu moci stát nad hrobem svého pradědečka,“ řekla jedna z pasažérek Suzie Millarová. „Bude to okamžik plný emocí, až budeme přesně na místě havárie, kde jsem se v roce 2001 potopil k vraku, a kde můj dědeček opouštěl Titanic na záchranném člunu číslo 13,“ doplnil ji v rozhovoru pro stanici BBC Littlejohn. Oba přitom odmítají, že by taková pietní akce byla příliš morbidní.

Pasažéři lodi Balmoral v dobových kostýmechPasažéři lodi Balmoral v dobových kostýmechAutor: čtk

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!