Loni si živly vybraly rekordní daň | E15.cz

Loni si živly vybraly rekordní daň

28. března 2012 • 10:36
Přírodní katastrofy stály loni globální ekonomiku rekordních 370 miliard dolarů (6,8 bilionu korun). Pojišťovny musely na škodách vyplatit 116 miliard dolarů, což byla druhá nejvyšší částka v historii za rokem 2005, kdy v USA řádil hurikán Katrina. Vyplývá to z údajů zveřejněných dnes švýcarskou zajišťovnou Swiss Re.

Loni například bylo zemětřesení v Japonsku a povodně v Austrálii a Thajsku. Ztráty pojišťoven z katastrof se loni meziročně více než zdvojnásobily. V prosinci Swiss Re původně odhadovala ztráty za rok 2011 na 108 miliarddolarů. Konkurenční větší Munich Re v lednu odhadla loňské náklady pojišťoven ze škod způsobených přírodními katastrofami na 105 miliard dolarů.

BP dosáhla dohody s částí obětí ropné katastrofy

Japonské zemětřesení mělo loni na celkových ekonomických ztrátách téměř poloviční podíl a bylo podle Swiss Re nejnákladnějším zemětřesením v historii. Pojišťovny na škodách však vyplatily jen 35 miliard dolarů. V zemi totiž není příliš rozšířené pojištění a pojišťovny kryly pouze 17 procent celkových ztrát. „Pokud by Japonsko bylo dobře pojištěno, byl by rok 2011 určitě nejnákladnějším rokem také podle hodnoty ztrát pojišťoven,“ uvedla analytička Swiss Re Lucia Beverová.

Pro srovnání po zemětřesení na Novém Zélandu pojišťovny kryly až 80 procent ekonomických ztrát. Pojišťovny vyplatily na škodách 12 miliard dolarů, stejně jako v případě povodní v Thajsku, které byly nejnákladnějšími povodněmi způsobenými řekou v historii.

Autor: ČTK, nos
 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou