Loňský rok byl nejteplejší, počasí významně ovlivnilo velikost ledovců | E15.cz

Loňský rok byl nejteplejší, počasí významně ovlivnilo velikost ledovců

10. srpna 2017 • 21:04

Globální oteplování se podepsalo na teplotách loňského roku, který byl ze všech evidovaných let nejteplejší. Oznámil to dnes ve výroční zprávě americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA). Rekordních hodnot podle něj dosáhly i emise skleníkových plynů. NOAA sleduje klima 137 let.

Kromě skleníkových plynů měl na rekordní teploty vliv i klimatický jev El Niño, uvedl NOAA. Rekordy americký úřad zaznamenal také pokud jde o výšku mořské hladiny a objem ledu v Arktidě i Antarktidě. Světové ledovce se zmenšily v průměru o metr, zmenšování jejich velikosti NOAA registruje každoročně už 37 let.

Větší byl loni rovněž počet zaznamenaných ničivých dešťů, tropických cyklón a případů silného sucha. Dosavadnímu maximu se přiblížila teplota horních vrstev mořské vodní masy.

Rostoucí hladina oceánů zaplaví americká města již během pár desítek let, varuje studie

Podle jednoho z autorů zprávy Dekeho Arndta prakticky jediným údajem, který se nevymykal normálu, bylo pokrytí severní polokoule sněhem.

Teplota povrchu Země byla loni zhruba o půl stupně Celsia vyšší ve srovnání s průměrným ukazatelem za posledních 30 let. Hladina světového oceánu se zvýšila o 82 milimetrů ve srovnání s rokem 1993, kdy NOAA tento údaj měřila poprvé.

Vědci: Trump svůj verdikt o pařížské dohodě opírá o vědeckou studii, kterou nepochopil
Spojené státy se jako jediné ze skupiny G7 nezavázaly podpořit dohodu o klimatu

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!