Má Moskva prsty v Litviněnkově smrti? Polovina Rusů tomu nevěří

Třetina Rusů nikdy neslyšela o smrti bývalého agenta FSB Alexandra Litviněnka. Z těch, kteří o ní vědí je 59 procent přesvědčeno, že Rusko v ní nesehrálo žádnou roli, vyplývá z výzkumu, který provedlo nezávislé analytické centrum Levada.

 Litviněnko
31.1.2016 17:15   |  

Výzkum udělalo poté, co britští vyšetřovatelé ve své zprávě uvedli, že Litviněnko byl v roce 2006 zavražděn na pokyn ruského státu, pravděpodobně se souhlasem prezidenta Putina. Výzkum Levady ukazuje, že s touhle interpretaci souhlasí, nebo vůbec připouští její pravdivost jenom 15 procent Rusů.

V posledních letech však stouplo povědomí o případu, kdy byl Litviněnko při setkání v kavárně otráven radioaktivním poloniem – v roce 2007 o něm ještě neslyšela téměř polovina Rusů. Ještě i letos však 39 procent dotázaných z 1600 lidí výzkumníkům sdělilo, že o případu sice slyšeli, ale nevědí o čem přesně je. Pozorně sledují jeho vývoj jenom tři procenta Rusů.

Výzkum se tentokrát neptal na viníky vraždy, dle starší studie Levady však pětina lidí v roce 2006 za smrtí viděla Litviněnkovy obchodní partnery. Desetina vinila ruské tajné služby a téměř stejně velká část ty západní. Jedno procento si například myslelo i to, že otrava poloniem byla sebevražda.

Zdroj: levada.ru


Čtěte také:

Vrazi Litviněnka možná poškodili i zdraví mnoha Londýňanů

Litviněnko mohl být otráven hned dvakrát

Jan Pavec Autor: Jan Pavec redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web