Maďarské nádraží Keleti je dál obleženo stovkami migrantů | E15.cz

Maďarské nádraží Keleti je dál obleženo stovkami migrantů

Maďarské nádraží Keleti je dál obleženo stovkami migrantů
východní nádraží Keleti v Budapešti
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Budapešťské Východní nádraží (Keleti) dál obléhají stovky migrantů, kteří doufají, že se dostanou do vlaků mířících do Rakouska a do Německa. Doprava přes nádraží po úterním několikahodinovém přerušení pokračuje, ale uprchlíci cestovat nemohou, informovala maďarská tisková agentura MTI.

Množství běženců strávilo noc v okolí Keleti na holé zemi. Policisté, kteří kontrolují všechny přístupové cesty, jim nadále brání ve vstupu na nádraží. Na nástupiště k vlakům smějí „jen oprávnění cestující“, napsala MTI.

Podle agentury DPA se odhaduje, že kolem Keleti se utábořily zhruba dva až tři tisíce běženců. Mimořádně kritická je kvůli tomu hygienická situace. Uprchlíci mají k dispozici jen čtyři mobilní toalety. Jedinou pomoc jim prý poskytuje společnost Migration Aid, která rozděluje oblečení a jídlo získané z darů.

Migranti, kteří pocházejí většinou ze Sýrie, podle médií bouřlivě protestují a mávají nad hlavami již zakoupenými drahými jízdenkami na spoje do Rakouska a Německa.

Radnice maďarské metropole se rozhodla, že kvůli neutěšené situaci u Východního nádraží vybuduje v jeho blízkosti během dvou týdnů stanový tábor

Dav střídavě provolává „Sýrie“ a také „Německo“, kam má většina lidí v úmyslu odjet. Migranti podle MTI také demonstrují podél železniční tratě na dalším budapešťské stanici Kőbánya-Kispest a na místo musela přijet policie. Tato skupina odmítla nastoupit do vlaku, který by je odvezl do přijímacího centra v Debrecínu.

Radnice maďarské metropole se rozhodla, že kvůli neutěšené situaci u Východního nádraží vybuduje v jeho blízkosti během dvou týdnů stanový tábor schopný přijmout na přechodnou dobu 800 až tisíc běženců. Na tento účel chtějí radní vyčlenit 373 milionů forintů (32 milionů korun).

„Není to sice náš úkol, ale děláme to kvůli svědomí. Musíme situaci zvládnout, a to i kvůli vlastní ochraně,“ řekl k tomu podle DPA primátor István Tarlós.

Reportáž: Každou noc se snaží do Maďarska dostat stovky běženců

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!