Maďarsko dokončilo hraniční plot. Běžence ale nezastavil | E15.cz

Maďarsko dokončilo hraniční plot. Běžence ale nezastavil

ČTK

Maďarsko na hranici se Srbskem dokončilo stavbu plotu, od kterého si slibuje zastavení přílivu migrantů do země. Policie zároveň zadržela čtyři rumunské občany, kteří v nákladním voze převáželi jižním Maďarskem 21 imigrantů. Tažení proti převáděčům lidí Budapešť zpřísnila mimo jiné v reakci na čtvrteční nález automobilu s 71 těly uprchlíků poblíž maďarské hranice v Rakousku.

Právě dokončený plot se vine podél celé 175 kilometrů dlouhé hranice se Srbskem. Podle ministerstva obrany ho už jen zbývá vyhnat do plánované výšky čtyř metrů.

Ačkoli měla stavba plotu zbrzdit příliv migrantů putujících takzvanou balkánskou cestou přes Řecko, Makedonii a Srbsko, do Maďarska dál denně proudí tisíce běženců. Podle pátečních údajů imigračního úřadu požádalo v srpnu o azyl v zemi zatím 38 912 lidí. V červnu jich přitom bylo 16 578. Letos policie zadržela na maďarsko-srbské hranici více než 140 tisíc běženců.

Migranti se přes Maďarsko snaží dostat i s pomocí převáděčů. Na dálnici M5 nedaleko hranice se Srbskem maďarská policie zastavila vůz s bulharskými poznávacími značkami, v jehož nákladovém prostoru našla deset Syřanů a 11 Afghánců. Všichni se v zemi zdržovali ilegálně, uvedl policejní mluvčí Szabolcs Szenti. Policie prý už zahájila vyšetřování čtyř Rumunů kvůli podezření z pašování lidí.

Už v pátek informovala rumunská ambasáda v Budapešti, že maďarské úřady zadržely od středy 18 rumunských občanů podezřelých z této činnosti. Jedním z nich byl i řidič vozu, který havaroval na dálnici M5 u města Kiskunfélegyháza. Při nehodě se zranilo deset z 18 převážených uprchlíků.

Maďarsko zpřísnilo tažení proti převaděčům lidí poté, co rakouská policie ve čtvrtek nalezla v odstavném pruhu dálnice A4 u maďarských hranic chladírenský vůz s těly 71 migrantů, pravděpodobně ze Sýrie. Soud v maďarském Kecskemétu uvalil v tomto případu měsíční vyšetřovací vazbu na čtyři muže - tři Bulhary a jednoho Afghánce - podezřelé z převaděčství. Smrt uprchlíků vyšetřují rakouské úřady.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!