Makedonie chce ztížit ilegální přechody hranic dvojitým plotem

Makedonie začala budovat na svých hranicích s Řeckem druhý plot, aby lépe zabránila migrantům v nelegálních příchodech na své území. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na zdroje z makedonské armády. Nová bariéra z ostnatého drátu se staví souběžně s již dříve postaveným plotem.

Stavba plotu na makedonsko-řecké hranici
9.2.2016 8:05   |  

Podle nejmenovaného armádního představitele je smyslem tohoto opatření ještě více ztížit možnost ilegálního přechodu hranice uprchlíkům, kteří do bývalé jugoslávské republiky přicházejí z Řecka.

„Záměrem je dát migrantům jasně na vědomí, že je tu dvojitý plot a že by se měli vzdát myšlenky na nezákonný přechod hranice,“ uvedl zmíněný vojenský zdroj, který si nepřál být jmenován.

Makedonie začala v listopadu přicházející uprchlíky prověřovat. Vstup do země - odkud chtějí pokračovat dál do Evropy - se rozhodla povolovat jen těm, kteří utíkají ze států sužovaných válečnými konflikty, tedy ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

Makedonie zavedla omezení

Koncem ledna makedonské úřady zavedly další omezující opatření dovolující vstup jen těm běžencům, kteří prohlásí, že chtějí požádat o azyl v Německu nebo v Rakousku. Tyto kroky však přiměly migranty pocházející z jiných zemí, kteří jsou označováni za ekonomické migranty, dostávat se z Řecka do Makedonie ilegálně.

Podle makedonských médií by plot u řeckých hranic měl být dlouhý 30 kilometrů. Oficiální údaje úřadů uvádějí, že od začátku roku vstoupilo do Makedonie více než 68 tisíc uprchlíků. V přechodu hranice prý policie zabránila zhruba čtyři tisíce lidí.


Čtěte také:

Makedonie vyhlásila výjimečný stav, kvůli běžencům zavřela hranice

Makedonie dostane od české vlády 20 milionů a 25 policistů na pomoc migrací

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web