Malajsie pošle na Ukrajinu vyšetřovatele, vláda zná okolnosti pádu letadla

Malajsijská vláda prý má k dispozici přesvědčivou zprávu tajné služby, která vysvětluje sestřelení letadla Malaysia Airlines v polovině července na východě Ukrajiny. Potřebuje ale získat důkazový materiál, a to ještě před zimou, než ho povětrnostní podmínky zničí. Malajsie chce proto poslat na Ukrajinu skupinu vyšetřovatelů, kteří ohledají místo tragédie.

 Pozorovatel OBSE u trosek malajsijského letadlo na východě Ukrajiny
6.9.2014 13:14   |  

Stroj na lince z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se zřítil 17. července nad oblastí kontrolovanou proruskými separatisty. V jeho troskách zahynulo 298 lidí, hlavně Nizozemců. Letoun byl podle všeho sestřelen protiletadlovou raketou, přičemž Západ a Kyjev z jejího vypálení obviňují povstalce.

Ohledání místa neštěstí bylo začátkem srpna přerušeno kvůli bojům, které se odehrávaly v těsné blízkosti vraku.

„Máme velký zájem dostat se na místo, než začne zima. Potřebujeme několik týdnů na vyhledání částí těl a také fyzických důkazů. Jakmile bude tato část vyšetřování ukončena, zaměříme se na otázku, kdo je za tento krutý čin odpovědný,“ sdělil malajsijský premiér Najib Abdul Razak.

Vyšetřování koordinuje Nizozemsko

Dosud nalezené části těl byly k ohledání převezeny do Nizozemska, ale zatím bylo identifikováno pouze 183 osob. Vyšetřování incidentu koordinuje Nizozemsko a kromě Malajsie se procesu účastní také Ukrajina, Austrálie a Belgie.

Na palubě stroje byli občasné deseti zemí. Nizozemské úřady mají předběžnou zprávy o vyšetřování zveřejnit v úterý. Má popsat pravděpodobný sled událostí 17. července, avšak neoznačí viníka.


Čtěte také:

Do Malajsie přivezli první ostatky obětí havárie letu MH17

AFP: Slzy a šok v Nizozemsku. Země truchlí za oběťmi z letadla

Náhlá katastrofa? Černé skříňky letu MH17 nenaznačují nic mimořádného

Letecká katastrofa na Ukrajině je sedmou nejtragičtější v historii

Malajsijské letadlo bylo dle Bidena očividně "smeteno z oblohy"

Autor: čtk, vag

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web