Máme materiál, který hojí poškozené zuby, tvrdí vědci

Britští vědci vyvinuli nový typ zubní výplně, který spouští dorůstání zuboviny. Lékaři věří, že by tak mohlo ubýt případů zanícených zubů po odvrtání hlubokého kazu.

Zubní lékaři
17.7.2016 6:50   |  

Novinka je primárně určena pro okamžiky, kdy lékař ošetřuje hluboký kaz v těsné blízkosti zubní dřeně (pulpy). Zubaři místo ošetření v současnosti překrývají hydroxidem vápenatým či materiálem zvaným MTA, na kterých následně staví klasickou plombu. Tyto zákroky často končí podrážděním a bolestí zubu, v 10 až 15 procentech případů dokonce nutností zub opět vyvrtat, zubní dřeň vyjmout a vyčistit kořenové kanálky.

Kmenové buňky v akci

Materiál, který vyvinuli vědci z University of Nottingham a Wyssova Institutu při Harvardově Univerzitě, funguje tak, že stimuluje zubní dřeň a v ní obsažené kmenové buňky. Ty se v reakci začnou množit a specializovat, v tomto případě na tvorbu zuboviny v místě kontaktu s ním, čímž dojde k opětovnému a hlavně přirozenému utěsnění zubní dřeně.

„Náš syntetický biomateriál je možné použít k tvorbě klasické plomby stejně, jako doposud používané materiály, jen s tím rozdílem, že se může přímo dotýkat zubní dřeně,“ tvrdí výzkumníci na webu univerzity. Za svoji práci již obdrželi ocenění v soutěži UK Royal Society of Chemistry’s Emerging Technologies, kde jim porota přiřkla druhé místo.

Odborná veřejnost nyní čeká, až vědci zveřejní bližší detaily o svém materiálu. Jejich dílo totiž krom hodnocení porotou ve zmíněné soutěži zatím neprošlo standardním akademickým hodnocením (peer review).


Čtěte také:

Vědci představili nový bioplast. Plně se rozloží a okolí pohnojí

Nový vodoodpudivý povrch využijí textilky i strojírny

Nový porézní beton vsákne šest set litrů vody za minutu

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web