Merkelová: Cizinci ve školách propadají dvakrát častěji

4.11.2010 6:58   |  

Založit speciální ministerstvo pro přistěhovalectví, vytvořit podmínky pro vznik umírněného „německého islámu“ nebo přilákat do školek více cizokrajných vychovatelek. Tak zní některé cíle, jež si vytyčila německá kancléřka Angela Merkelová a její lidé. Cílem těchto opatření je integrovat miliony cizinců, kteří ve spolkové republice žijí. A vedle toho také utišit nespokojené Němce, jimž se zdá, že vláda s přílivem cizinců vůbec nic nedělá.

„Děti přistěhovalců ve škole propadají dvakrát častěji než německé děti, mladí cizinci jsou dvakrát častěji bez profesního vzdělání. Proto je také mezi přistěhovalci mnohem víc příjemců sociálních dávek než mezi Němci a to musíme změnit,“ prohlásila před setkáním na téma integrace Angela Merkelová. Kde se v ní vzala tak rázná slova? K vysvětlení je třeba se vrátit na konec srpna.

Konec multi kulti

Tehdy Thilo Sarrazin, člen rady Německé národní banky, vydal knihu Německo se ruší. V provokativní červené čtyřsetstránkové knize, která se později stala bestsellerem dostupným i v samoobsluze, přišel s jednoduchou tezí, že cizinci jsou méně vzdělaní a více vysávají sociální stát. Zároveň mají vyšší porodnost, takže v důsledku Německo jako národ hloupne. Ačkoli Sarrazin za své laické mudrování sklidil vlnu nevole, rozpoutal debatu, která ukázala, že německá pohádka o úspěšné integraci, tak jak nám ji prezentoval mnohonárodnostní německý fotbalový tým na mistrovství světa, není tak docela pravdivá. Vše pak vyvrcholilo v říjnu prohlášením kancléřky, že projekt „multi kulti společnosti“, který země razila po desetiletí, selhal.

Nyní se kancléřka, jejíž křivka popularity připomíná závod směrem ke dnu, snaží Němce přesvědčit, že má situaci pod kontrolou. Na setkání o emigraci, které se koná vždy jednou ročně, si přizvala zástupce 35 imigrantských spolků, své ministry, ekonomy i experty na integraci. Cílem je sestavit akční plán, podle něhož vzniknou nové zákony zlepšující situaci cizinců v Německu.

Co se má zavést

Každý cizinec usilující o práci v Německu musí absolvovat takzvaný integrační kurz. Ten zahrnuje 600 hodin němčiny a dalších 45 hodin německých reálií. Vše platí spolková vláda. Jenže na tyto kurzy třetina přihlášených přestane chodit. Na ně si teď chce Merkelová posvítit a notorické záškoláky pokutovat nebo je zbavit pracovního povolení. Odmítá však návrh, který požaduje koaliční FDP – tedy vytvořit bodový systém pro přistěhovalce, jako má Kanada či Austrálie. Dalším bodem, o nějž usiluje vládní zmocněnkyně pro integraci Maria Böhmer, je vytvoření speciálního ministerstva. To je podle ní „nutné, protože některé spolkové země ho už mají“. Böhmerová chce také do akčního plánu vlády dostat klauzuli o uznání diplomů a kvalifikací, jež si cizinci s sebou přivážejí do Německa.

Velmi kontroverzního přijetí se bezpochyby dočká návrh hesenského zemského premiéra Volkera Bouffiera, který chce v Německu vyučovat „evropský islám“. „Potřebujeme v Německu evropský islám 21. století, který nestaví náboženské příkazy a západní hodnoty do protikladu,“ řekl deníku Neue Osnabrücke Zeitung. Bouffier vidí budoucnost v založení vysokoškolských kurzů pro imámy na všech německých univerzitách, první z nich otevřel své brány tento říjen v Osnabrücku.

Berlín
Od našeho zpravodaje

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web