Merkelové v Sasku spílali do zrádkyně lidu | E15.cz

Merkelové v Sasku spílali do zrádkyně lidu

Merkelové v Sasku spílali do zrádkyně lidu
německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: čtk/AP

Luboš Heger

Lidový hněv si na vlastní kůži okusila v Heidenau – městečku na předměstí Drážďan několik kilometrů od Krušných hor – německá kancléřka Angela Merkelová. Navíc se jako dlouhodobě nejpopulárnější politik Německa s projevy nesympatií setkává jen velmi zřídka. Poblíž ubytovny, která hostí zhruba šest stovek uprchlíků ze Sýrie a dalších zemí, na kancléřku dav za houkání aut a pískotu pokřikoval „zrádkyně lidu!“ a „my jsme pakáž!“.

Merkelová se však povykem nedala vyvést z rovnováhy, strávila s uprchlíky třičtvrtě hodiny a na závěr do mikrofonu proklamovala: „Německo pomůže tam, kde je pomoc vyžadována.“

Výraz „pakáž“ použil o víkendu ve spojitosti s pravicovými radikály předseda koaliční SPD Sigmar Gabriel poté, co v Heidenau došlo o víkendu k násilnostem. Nejednalo se přitom zdaleka o první případ tohoto druhu v Německu – za posledních pár dní již hořelo (či létaly Molotovovy koktejly) v ubytovnách v Lipsku, v braniborském Nauen, v saském Tröglitzu, badensko-württemberském Weissachu im Tal a bavorském městě Vorra u Norimberku. Kancléřce je ze strany opozice (Zelených) i koaličních kolegů vytýkáno, že k tomuto násilí příliš dlouho mlčela.

protesty proti Merkelové v Heidenauprotesty proti Merkelové v HeidenauAutor: reuters
Volks-Veträterin - zrádkyně lidu. I takové cedule vítaly Merkelovou v Heidenau

V duchu násilných střetů se nesl počátek tohoto týdne i na vnějších hranicích EU. Televizní štáby zaznamenaly zásah makedonské armády proti několikasetčlennému davu běženců především ze Sýrie, kteří se tlačili přes hranici s Řeckem, Makedonci proti nim ve snaze pohyb regulovat nasadili obušky. Do Maďarska se probil rekordní počet uprchlíků (2500), když jim překážkou nebyli ani strážci hranice se Srbskem, ani ostnaté dráty tvořící na ní provizorní plot.

Policie v Röszke nedaleko Szegedu musela použít slzný plyn proti davu bouřících se uprchlíků, kteří si odmítli nechat sejmout otisky prstů. Obávali se, že po této proceduře budou muset žádat o azyl v Maďarsku a nikoli až v Německu, jak mají v plánu. Převážná většina běženců ze Sýrie přitom udává jako cíl své cesty Německo. Od ledna se trasou přes Srbsko a Maďarsko směrem do Rakouska a Německa vydalo přibližně sto tisíc lidí.

Autor: Luboš Heger
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!