Miliardář Achmetov opět volá do boje proti „bandě přivandrovalců“ | E15.cz

Miliardář Achmetov opět volá do boje proti „bandě přivandrovalců“

Miliardář Achmetov opět volá do boje proti „bandě přivandrovalců“
Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov.
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov vyzval zaměstnance svých podniků na východě Ukrajiny k dalším protestním akcím proti aktivistům samozvané Doněcké lidové republiky. Vůdce proruských radikálů v prohlášení označil za „bandu přivandrovalců, kteří obelhávají národ“. Každý den by se podle Achmetova na východě země měla konat tříhodinová výstražná stávka.

Achmetov v Doněcké a Luhanské oblasti ovládá velkou část mohutných strojírenských a hutních závodů a dolů s přibližně 300 tisíci zaměstnanci. V úterý v poledne na jeho výzvu krátce stávkovala velká část z nich, k protestu se připojily doněcké komunální služby, pravoslavné kostely i činovníci populárního fotbalového klubu Šachtar.

„Doněcká lidová republika obelhává národ. Je to banda přivandrovalců, kteří si za rukojmí vzali celý Donbas a terorizují ho,“ uvedl miliardář v prohlášení, které na webu zveřejnila jeho finanční skupina System Capital Management.

Achmetov vyjádřil přesvědčení, že obyvatelé Donbasu už brzy proruské aktivisty „poženou bičem“. Jinak prý Donbas čeká „krach, bída, hlad a zima“.

Separatisté na překvapivě důrazné útoky vlivného Ukrajince v úterý reagovali varováním, že jeho podniky „znárodní“. Prohlášení, které má podle ukrajinského tisku ryze symbolický význam, Achmetovovi vyčítá, že jeho daňové odvody směřují do Kyjeva, místo aby posílily finance povstalců.

„Hlas Donbasu zazněl a bude znít ještě silněji!“ napsal v prohlášení oligarcha. Každý den po poledni by se podle jeho doporučení v donbaských podnicích měla konat tříhodinová výstražná stávka, dokud separatisté se svým ozbrojeným odporem neskončí. „Je třeba bojovat, bojovat a ještě jednou bojovat,“ napsal Achmetov.

Profil: Obrat oligarchy Rinata Achmetova

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!