Moskvu prý zneklidňují plány na americký protiraketový systém v Jižní Koreji

Rusko požádalo jihokorejského velvyslance v Moskvě o vysvětlení plánů na rozmístění protiraketového systému USA v Jižní Koreji. Agentuře TASS to sdělily informované diplomatické zdroje. Moskvě vadí, že americký Pentagon bude s Jižní Koreou jednat o umístění mobilního protiraketového systému v reakci na rostoucí hrozbu ze strany severokorejského režimu.

Moderní obranný systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defence)
9.2.2016 20:24   |  

Pentagon nabídl Soulu umístění moderního obranného systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defence), který ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu. Systém podle pondělního prohlášení mluvčího Pentagonu „zlepší úroveň zabezpečení našeho spojence“.

O THAAD požádala Washington již v neděli Jižní Korea v reakci na odpálení severokorejské rakety, která podle USA vynesla na oběžnou dráhu dva objekty. Zpráva o možném umístění amerického systému v oblasti rozhořčila Čínu, která si kvůli němu předvolala jihokorejského velvyslance.

Ke stejnému kroku se dnes odhodlalo Rusko. Náměstek ministra zahraničí Igor Morgulov v rozhovoru s velvyslancem Pak Ro-pyukem vyjádřil podle TASS znepokojení nad chystanými kroky Jižné Koreje a USA, které podle Ruska mohou na Korejském poloostrově vyvolat závody ve zbrojení.

Podle agentury Interfax ruští diplomaté soudí, že USA chtěly rozmístit v Jižní Koreji systém THAAD už dávno a hledaly jen vhodnou záminku. Systém má údajně dosah radarů 2000 kilometrů, takže bude schopen monitorovat jak území Číny, tak i některých regionů Ruska.


Čtěte také:

Moskva: Jaderné testy KLDR ohrožují naši národní bezpečnost

Japonské stíhačky startují stejně často jako za studené války, Rusko a Čína provokují

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web