Mosul je dobyt. Irácký premiér oficiálně oznámil vítězství nad Islámským státem | E15.cz

Mosul je dobyt. Irácký premiér oficiálně oznámil vítězství nad Islámským státem

10. července 2017 • 18:44

 Irácký premiér Hajdar Abádí oficiálně oznámil vítězství nad takzvaným Islámským státem ve strategicky důležitém městě Mosul na severu Iráku. Abádí už v neděli přijel do Mosulu, aby tam poblahopřál k vítězství nad IS velitelům vládních jednotek. Boj o strategicky důležité město vedly od loňského podzimu.

Vládní síly dnes ve druhém největším iráckém městě stále bojovaly proti posledním malým hnízdům islamistického odporu u řeky Tigris.

Už v neděli se očekávalo, že irácký premiér vítězství v bitvě o Mosul oficiálně oznámí v projevu k národu. Z toho ale sešlo, protože město ještě nebylo od islamistů zcela vyčištěno.

Saúdská Arábie bude dostávat zbraně od Ruska. Země se dohodly na spolupráci

Během bojů o Mosul bylo podle OSN z města vyhnáno více než 900.000 lidí. Podle mezinárodních organizací v něm ale zůstávaly desetitisíce civilistů, pro něž by byl útěk příliš nebezpečný.

Podle koordinátorky OSN pro humanitární záležitosti v Iráku Lise Grandeové humanitární krize v Mosulu ještě nekončí. Z 54 městských částí je 15 silně a 23 středně poničeno. Hlavně v západní části města leží v rozvalinách celé čtvrti.

Mosul byl poslední významnou baštou IS v Iráku a zároveň největší město, které měl pod kontrolou. Islamisté do města překvapivě vpadli v červnu roku 2014 a v krátkém čase si je celé podmanili.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!