Na Filipíny se řítí ničivý tajfun, evakuovat se musí nejméně půl milionu lidí | E15.cz

Na Filipíny se řítí ničivý tajfun, evakuovat se musí nejméně půl milionu lidí

24. prosince 2016 • 11:13

Filipínské úřady vyzvaly statisíce obyvatel, aby opustily své domovy na východě země. Na asijskou zemi se totiž řítí tajfun Nock-Ten, udeřit by mohl už v sobotu v noci. Evakuovat by se před Štědrým večerem mělo nejméně 400 tisíc lidí. Ničivou bouři budou podle meteorologů nejspíš provázet vichry o rychlosti kolem 222 kilometrů v hodině.

Úřady upozornily, že nemají dost míst v záchranných střediscích, a vyzvaly obyvatele, aby se na vánoční svátky odstěhovali k příbuzným a známým v jiných oblastech země.

Předpokládá se, že jako první bude zasažen ostrov Catanduanes, kde žije 250 tisíc lidí, uvedl mluvčí záchranářů v zemědělském regionu Bicol, ke kterému ostrov patří. V regionu žije celkem 5,5 milionu obyvatel. Poté, nejspíš v pondělí, má tajfun udeřit i na oblast metropole Manila s více než 11 miliony obyvatel.

Filipíny, převážně katolickou asijskou zemi, ročně sužuje kolem 20 tajfunů. V posledních letech jsou bouře zvlášť prudké, což vědci vysvětlují klimatickými změnami. V listopadu 2013 zabil tajfun Haiyan na Filipínách tisíce lidí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!