Na ukrajinské bojiště se vrátily těžké zbraně. Povstalci nasadili minomety | E15.cz

Na ukrajinské bojiště se vrátily těžké zbraně. Povstalci nasadili minomety

Na ukrajinské bojiště se vrátily těžké zbraně. Povstalci nasadili minomety
Separatisté útočí na vládní vojska
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Povstalci v Donbasu poprvé od vyhlášení příměří nasadili na frontě těžké zbraně. V Luhanské oblasti ostřelovali ukrajinské pozice z minometů ráže 120 milimetrů, které měly být z bojové linie staženy. Oznámil to v Kyjevě mluvčí ukrajinské prezidentské kanceláře. Při bojích zahynuli dva vojáci, dalších šest bylo zraněno.

Nejzávažnější případy porušení klidu zbraní se podle mluvčího Olexandra Motuzjanyka staly na luhanském bojišti. Minomety byly nasazeny u obce Novotoškivske, která leží asi 50 kilometrů západně od Luhansku. Z ručních zbraní pálili povstalci u města Ščasťa a obce Krymske.

První dvě oběti byly od vyhlášení příměří zaznamenány rovněž v Luhanské oblasti, kde se u Slovjanoserbsku dostal do léčky automobil ukrajinských celníků. Následný útok povstalců byl odražen, incident si nicméně vyžádal dva mrtvé a šest zraněných, řekl Motuzjanyk.

Ukrajinské velení přesto považuje příměří za stále platné. Oznámilo, že separatisté upustili od systematických útoků proti armádě, i když dílčí provokace na linii bojů trvají. Vzbouřenci podle Kyjeva v noci na dnešek dvakrát ostřelovali z ručních zbraní obranná postavení armády u obce Marjinka nedaleko Doněcku.

Nedaleko vsi Krasnohorivka zaútočili na ukrajinské pozice palbou z velkorážného kulometu, v Luhanské oblasti do boje nasadili granátomet. Celkem bylo prý příměří porušeno desetkrát.

Podle povstalců klid

Bojové hlášení povstaleckých sil tyto informace nepotvrzuje. Noc na dnešek podle doněckých povstalců proběhla klidně, incidenty nebyly zaznamenány v Doněcku ani Horlivce, kde v létě docházelo k nejtvrdším bojům.

Členové kontaktní skupiny, která sdružuje zástupce Kyjeva, Moskvy a separatistů, se podle ukrajinských médií usilovně snaží přivést znepřátelené strany k podpisu dohody o odsunu zbraní ráže menší než 100 milimetrů z fronty. Skupina, která minulý týden nové příměří fakticky dohodla, se má znovu sejít příští úterý.

65 obětí agrese

Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany obvinila Moskvu, že „v důsledku ruské vojenské agrese na Ukrajině zahynulo 65 dětí, 165 dětí bylo zraněno, 1300 lidí zmizelo beze stopy a 1 396 800 ukrajinských občanů ruská agrese vyhnala z jejich domovů“. Rada již v úterý v návrhu nové vojenské doktríny označila Rusko za nepřítele země.

Moskva popírá, že by se do konfliktu mezi vládními vojsky a proruskými separatisty přímo angažovala, jen připouští, že u separatistů bojují ruští dobrovolníci. Současně obviňuje Kyjev z „genocidy ruskojazyčného obyvatelstva“ východní Ukrajiny. Boje v Donbasu si od loňského ledna podle odhadů vyžádaly přes 6800 mrtvých.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!