Nacházíme se v nejnebezpečnějším okamžiku ve vývoji lidstva, varuje Hawking

3. prosince 2016 • 06:47

Slavný vědec Stephen Hawking napsal pro list Guardian varující text. „Nacházíme se v nejnebezpečnějším okamžiku ve vývoji lidstva. Máme technologii na zničení planety, zatím z ní ale nejsme schopni utéct,“ píše Hawking v článku.

Své zamyšlení uvedl teoretický fyzik v kontextu jasných signálů, že většinová společnost je naštvaná na své lídry. Proto šla podle Hawkinga většina proti mainstreamovému postoji médií a zvolila Donalda Trumpa americkým prezidentem a volbu „leave“ (opustit Evropskou unii) v britském referendu o brexitu.

„Byl to okamžik, kdy opomíjení lidé našli zastání, a mohli tak odmítnout všudypřítomné rady expertů a elit. Já nejsem výjimkou,“ píše 74letý vědec s připomenutím svého dřívějšího varování, že brexit poškodí vědecký výzkum v Británii a že jde o krok zpět. „Elektorát mému varování nevěnoval žádnou pozornost, stejně jako názorům politických lídrů, obchodníků, umělců, vědců, byznysmenů nebo celebrit,“ připomíná Hawking.

„Čelíme děsivým výzvám: klimatickým změnám, přelidnění, decimování jiných druhů, epidemiím a okyselení oceánů. V součtu jsou tyto výzvy připomenutím toho, že se nacházíme v nejnebezpečnějším okamžiku ve vývoji lidstva. Máme technologii na zničení planety, na které žijeme, ale nejsme schopni z ní utéct,“ varuje možná nejznámější vědec v nebezpečném kontextu vážné nespokojenosti většinové populace – proto volby Trumpa a brexitu.

Slavný fyzik Stephen Hawking varuje před kontakty s mimozemským životem

Hawking píše, že potřebujeme společně chránit planetu prolomením bariér, nikoliv budováním, mezi národy nebo uvnitř nich samotných. „Má-li se nám to povést, světoví lídři si musí uvědomit, že selhali a mnohé lidi zklamali. Zdroje se stále více soustředí do rukou jen několika málo lidí – budeme se muset naučit mnohem více tyto zdroje sdílet,“ myslí si britský vědec.

Trojnásobný otec varoval, že žijeme ve světě finanční nerovnosti. Prý není divu, že tito lidé našli v Trumpovi a brexitu symboly, které je reprezentují.

Podle Hawkinga je naštvanost většinové společnosti způsobená i nezamýšleným důsledkem šíření internetu a sociálních médií – tím, že je tato závratná nerovnost ve společnosti snáz a dennodenně vidět. „Znamená to, že životy nejbohatších lidí v nejvíce prosperujících částí světa jsou na očích komukoliv, i chudým, kteří mají přístup k telefonu. Takřka nikdo na naší více a více přelidněné planetě nebude moci utéct před touto nerovností,“ myslí si Hawking.

Podívejte se, jak se nám Země mění pod nohama. Google Earth nabízí satelitní snímky po třiceti letech

Důsledky takového procesu spatřuje v migraci. Nadějí vedené chudé venkovské obyvatelstvo se stěhuje do měst a předměstí. „Kvůli těmto migrantům je třeba klást nové požadavky na infrastrukturu a ekonomiku zemí, kam tito lidé přichází. Takto se podkopává tolerance a dále se podněcuje politický populismus,“ dodává vědec.

Závěrem vědec píše, že lidstvo může být úspěšné. Bude ale potřebovat elity Londýna, Harvardu, Cambridge a Hollywoodu k poučení se z uplynulého roku. „Co je nyní podstatné, daleko víc než vítězství Trumpa a brexitu, je to, jak zareagují elity.“

Hawkinga hospitalizovali
Známý britský fyzik Stephen Hawking byl ve čtvrtek v noci v Římě hospitalizován, neboť se necítil dobře, jeho stav ale není považován za vážný. Podle agentura Reuters to dnes oznámila Hawkingova mluvčí. Nadále se předpokládá, že vědec po sérii kontrol opustí Itálii v sobotu, jak původně plánoval.

Pašování uprchlíků přináší libyjským městům stovky milionů dolarů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!