Nálety zabily velitele skupiny syrských rebelů, zřejmě útočili Rusové | E15.cz

Nálety zabily velitele skupiny syrských rebelů, zřejmě útočili Rusové

Nálety zabily velitele skupiny syrských rebelů, zřejmě útočili Rusové
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

U Damašku zahynul následkem leteckého útoku Zahrán Alúš, velitel jedné z významných povstaleckých skupin v zemi Džajš Islám. Podle agentury Reuters jeho smrt na východním předměstí syrské metropole potvrdily kromě syrské televize i dva povstalecké zdroje, podle nichž nálet na tajné velitelství skupiny podnikla podle všeho ruská vojenská letadla.

Spolu s ním zahynulo dalších pět vedoucích činitelů organizace. Džajš Islám, kterou podle agentury AFP ze zahraničí podporuje Saúdská Arábie, je v oblasti Damašku nejsilnější povstaleckou skupinou.

Patrně má několik tisíc bojovníků. Čtyřiačtyřicetiletý Alúš údajně prosazoval umírněnější formu islámu a nerozuměl si s extremistickými organizacemi Islámský stát a frontou An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě. Podle expertů na syrská povstalecká hnutí je Alúšova smrt tvrdou ranou pro protivládní opozici.

Zástupci organizace se zúčastnili počátkem prosince konference v saúdskoarabské metropoli Rijádu, na němž slaďovaly syrské opoziční skupiny společný postup ohledně chystaného mírového jednání s režimem prezidenta Bašára Asada o ukončení občanské války v zemi a o jejím následném politickém směřování.

Damašek: Turecko a Jordánsko pomáhají povstalcům, to musí skončit

Zpráva o Alúšově smrti se objevila krátce poté, co se účastníci konfliktu dohodli na ukončení střetů na jihu Damašku. Všichni rebelové vedoucí boj proti syrskému vládnoucímu režimu, kteří drželi obranné pozice v jižní části metropole Damašku, tuto oblast opustí. Není jasné, zda se skupina Džajš Islám podílí na dohodě o příměří či nikoli.

Z oblasti odejdou i civilisté, z nichž mnozí jsou součástí rodin ozbrojených rebelů. Ti patří jak k nejobávanější organizaci Islámský stát (IS), tak k dalším skupinám. Odchod, který má být zahájen v sobotu, se bude týkat až čtyř tisíc lidí.

Evakuace se dotkne stovek rodin příslušníků IS například z předměstí Hadžar al-Asvad, ale také například bojovníků fronty An-Nusra, která se hlásí k teroristické síti Al-Káida.

Dohodu o širším příměří by mohly přinést rozhovory, které mají v lednu začít v Ženevě mezi zástupci syrské vlády a jejích oponentů

Na základě příměří začali syrští vojáci odvážet z povstaleckých pozic těžké zbraně a na místo zamířily autobusy, které obyvatele daných lokalit odvezou. Povstalci si mohou sebou vzít osobní zbraně.

Většina ozbrojenců IS bude převezena do Rakky na severu Sýrie, kde má IS hlavní stan. Příslušníci fronty An-Nusra zase mají odjet do provincie Halab na severu země, kde organizace kontroluje část území.

Příměří se podařilo dojednat s pomocí OSN a syrské vlády. Podobně se účastníci konfliktu v minulosti dohodli o městě Zabadání ležícím u libanonské hranice a nedávno také o poslední povstalecké čtvrti Homsu, odkud byli evakuováni členové syrské opozice.

Dohodu o širším příměří by mohly přinést rozhovory, které mají v lednu začít v Ženevě mezi zástupci syrské vlády a jejích oponentů. S příměřím počítá rezoluce, kterou minulý týden schválila Rada bezpečnosti OSN. Pokud se podaří rozhovory zahájit, měla by do půl roku vzniknout přechodná vláda a do 18 měsíců by se pak měly konat volby.

Lenka Klicperová: Problémem Sýrie není jen Islámský stát

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!