Navzdory příměří zemřeli při incidentech v Donbasu dva lidé | E15.cz

Navzdory příměří zemřeli při incidentech v Donbasu dva lidé

Navzdory příměří zemřeli při incidentech v Donbasu dva lidé
ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Dva lidé přišli v Donbasu za posledních 24 hodin o život navzdory nedávno vyhlášenému vánočnímu příměří. V obci Zajceve severně od Doněcku střepina granátu zabila starší ženu, na neupřesněném místě fronty padl ukrajinský voják a další tři byli zraněni. Incidenty jsou hlášeny i z nárazníkové zóny u Mariupolu.

Podle sdělení ukrajinské armády pokračovaly i v sobotu a dnes boje severně od Doněcku, na zřejmě nejcitlivějším místě asi 500 kilometrů dlouhé frontové linie. Povstalci ostřelovali minomety ves Zajceve a několik granátů dopadlo do centra obce. Jedna starší žena na místě zahynula. Vzbouřenci prý později do bojů nasadili i granátomety a tanky.

Incidenty v Zajceve potvrdilo i velení povstaleckých sil. Armáda podle separatistů vedla palbu kromě této obce i na severní předměstí Doněcku. Útoky ukrajinských vojáků se prý obešly bez obětí. Štáb ukrajinské protipovstalecké operace dnes oznámil, že na blíže neupřesněném místě fronty zahynul ukrajinský voják a další tři byli zraněni. Podle mluvčího Oleksandra Motuzjanyka separatisté porušili o víkendu klid zbraní v 66 případech.

Krize kolem Kominternove

Krizová situace vznikla kolem vesnice Kominternove, která leží v nárazníkové zóně mezi pozicemi armády a povstalců východně od mariupolského přístavu. Podle Kyjeva obsadila v rozporu s mírovými dohodami demilitarizovanou obec těžce vyzbrojená povstalecká jednotka. Separatisté tvrdí, že Kominternove je nyní vystaveno trvalé palbě ukrajinských vojsk.

Aby potvrdili svou verzi nepřehledných událostí, pozvali povstalci do obce monitorovací skupinu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kvůli opakujícím se incidentům se podle povstalecké agentury DAN dostala dalegace do Kominternove až na druhý pokus, misi ale prý dnes předčasně ukončila palba ukrajinského odstřelovače. Ohrožen byl údajně náměstek „ministra obrany“ doněcké povstalecké vlády Eduard Basurin, který delegaci doprovázel.

Podle Kyjeva je napětí kolem Kominternove důsledkem povstaleckých provokací. Pro misi OBSE byla připravena past, do níž kontrolory chtěli nalákat vzbouřenci převlečení do uniforem ukrajinské armády, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany. Členy kontrolní skupiny měli vzbouřenci pozabíjet a z odpovědnosti pak obvinit Kyjev.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!