„Největší tragédie za 67 let“. Počet obětí zemětřesení v Ekvádoru roste | E15.cz

„Největší tragédie za 67 let“. Počet obětí zemětřesení v Ekvádoru roste

ČTK
bru

Sobotní zemětřesení v Ekvádoru si podle nové bilanci vyžádalo nejméně 272 mrtvých. Dalších více než 2000 lidí utrpělo zranění. V noci na dnešek to oznámil prezident země Rafael Correa. Je podle něj možné, že počet obětí pravděpodobně ještě stoupne. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi oběťmi zemětřesení byli čeští občané.

V pořádku jsou podle ministerstva Češi, kteří se zapsali do systému dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí. „Byla informována komunita, kterou tam známe, nikdo nikoho nepostrádá, nikdo se neobrátil na naše krizové linky s tím, že by někoho postrádal,“ řekla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Předpokládá, že pokud by se zemětřesení Čechů dotklo, už by o tom ministerstvo informace mělo.

„Ekvádor byl ohromně těžce zasažen…Je to největší tragédie za posledních 67 let,“ prohlásil otřesený prezident poté, co předčasně ukončil návštěvu Itálie a vrátil se do vlasti. „Ve většině rozvalin existují známky životy a ten je prioritou,“ uvedl Correa v televizním projevu. V roce 1949 zasáhlo Ekvádor zemětřesení, při němž zahynulo přes pět tisíc lidí.

Nejvíce zasažené jsou pobřežní oblasti blízko epicentra, především pak turistické letovisko Pedernales. Velké škody jsou hlášeny také z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo, kde z místní káznice uprchlo asi 130 vězňů. Španělský Červený kříž sdělil, že v postižených oblastech bude zřejmě potřebovat nějaký druh pomoci až sto tisíc lidí. Dočasné ubytování bude nutné zajistit až pro pět tisíc lidí, kterým otřesy zničily domy.

Otřesy měly sílu 7,8 stupně. Podle viceprezidenta Jorgeho Glase šlo o nejsilnější zemětřesení, které tuto jihoamerickou zemi zasáhlo od roku 1979. Úřady se obávaly ničivých vln cunami, varování bylo ale odvoláno. Zemětřesení provázelo více než 160 následných otřesů, především v oblasti Pedernales. Jenom v tomto městě podle policie zahynulo 91 lidí a 60 procent domů bylo zničeno.

„Je možné slyšet, jak lidé volají ze sutin,“ řekl Agustin Robles, který spolu s asi 40 lidmi stál před místním stadionem ve frontě na vodu. Přeživší se záchranáři snaží vyprostit za pomoci traktorů i holýma rukama.

Na zasažená místa dopravili záchranáři v neděli více než 3000 balíčků s potravinami a téměř osm tisíc souprav s příslušenstvím pro přespání. Pomoc přislíbila Evropská unie, Španělsko, Peru a Mexiko. Letouny s humanitární pomocí vypravila Venezuela a sousední Kolumbie, kde byly otřesy rovněž znát. Correa již dříve vyhlásil v celé zemi výjimečný stav a vyzval obyvatele ke klidu.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!