Německo prodlouží hraniční kontroly, nejméně o tři měsíce

Německé vláda prodlouží kontroly na svých hranicích. Zatím do poloviny května. Opatření se zaměřuje především na hranici s Rakouskem, týká se ale i Česka.

Německá policie
11.2.2016 17:16   |  

Prodloužení hraničních kontrol o tři měsíce – do 13. května – oznámilo spolkové ministerstvo vnitra. „Zatím jsme nezaznamenali dlouhodobý a významný úbytek přílivu občanů třetích států, který by umožnil odvolání dočasných kontrol na vnitřní hranici,“ uvedl ministerstvo.

Německo zavedlo hraniční kontroly v září. Na vnitřních hranicích schengenského prostoru je mohou členské státy vyhlásit na nanejvýš šest měsíců. Německo spolu s dalšími členskými státy vyzvalo Evropskou komisi, aby navrhla prodloužení této lhůty na dva roky. Toto opatření následně musí schválit členské státy.

Hranice za miliardy eur

Brusel se zavedené podobného opatření brání, mimo jiné s odkazem na vysoké náklady. Podle výpočtů komise by dlouhodobé zavedení kontrol na vnitřních hranicích schengenu jen na přímých nákladech stálo pět až 18 miliard eur. Po zahrnutí hospodářských škod by se pomyslný účet zvýšil o další miliardy.

Příliv uprchlíků za zemí jako Sýrie, Irák a Afghánistán neustává. Podle údajů úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jich z Turecka do Řecka od začátku roku přišlo téměř 75 tisíc. Za celý loňský rok jich stejnou cestou připlulo 850 tisíc.


Čtěte také:

Miliardy eur. Francii by obnova kontrol uvnitř Schengenu bolela

Řecký tisk spekuluje o možném vyloučení Řecka z Schengenu

Frontex: Přílivu uprchlíků do Řecka prakticky nelze zabránit

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web