Německý parlament souhlasí s vysláním až 650 vojáků na sever Mali

Německý parlament dnes velkou většinou hlasů schválil vyslání až 650 vojáků na sever Mali. Jejich hlavními úkoly v rámci mírové mise OSN bude průzkum či ostraha důležitých objektů, uvedla agentura DPA. Spolková vláda se po loňských teroristických útocích v Paříži rozhodla Francii pomoci v boji proti islámským radikálům, nasazení bundeswehru v Mali je tak součástí německého závazku.

 Bamako, Mali
28.1.2016 14:25   |  

Pro návrh posílit vojenskou misi v Mali, který odsouhlasila počátkem ledna vláda, zvedlo ruku 502 poslanců, proti jich bylo 66 a šest se hlasování zdrželo.

Hlavním cílem mírové mise MINUSMA je dohled na dodržování mírové dohody, kterou uzavřela ústřední vláda v Bamaku s povstalci ze severu. Rebelové během několikaletého boje usilovali o získání nezávislosti muslimského a tuarežského obyvatelstva.

V misi MINUSMA nyní v Mali podle zpravodajské televize n-tv slouží 12 německých vojáků, stávající mandát jich ale umožňuje vyslat až 150. Na jihu země působí v rámci mise také čeští vojáci. Loni v červnu Poslanecká sněmovna odsouhlasila, že česká armáda bude moci vyslat na sever země až 25 vojáků.

Misi MINUSMA hodnotí německá média jako nebezpečnou, od jejího začátku zahynulo v Mali přes 70 vojáků sil OSN.


Čtěte také:

Lucembursko zdvojnásobí svoji přítomnost v Mali. Pošle druhého vojáka

Mali vyhlásilo po teroristickém útoku výjimečný stav na 10 dní

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Stát připravuje elektrifikaci železničních tratí ze Starého Města přes Uherské Hradiště do Veselí nad Moravou, Bojkovic a Luhačovic. Cestování vlakem tak bude rychlejší a pro… více

Mobilní web