Němečtí kriminalisté zmařili od roku 2001 jedenáct atentátů

Už jedenáct teroristických útoků zmařily od roku 2001 v Německu tajné služby a policie. S odvoláním na předsedu Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holgera Müncha o tom informovala agentura DPA. V Německu podle něj žije asi 470 nebezpečných islamistů připravených spáchat teroristický čin a jejich počet roste.

Německá policie
29.3.2016 11:12   |  

„Můžeme i na příkladech z minulosti vidět, že islamismus je přítomný i tady,“ uvedl Münch, podle nějž není to, že k žádnému velkému atentátu v Německu v posledních letech nedošlo jen otázkou štěstí, „ale i dobré spolupráce bezpečnostních složek“. Evropa a tedy i Německo jsou podle Müncha cílem islamistického terorismu. V současnosti však prý nemá žádné konkrétní informace o tom, že by Německu bezprostředně hrozil teroristický útok. „Zůstáváme ale ostražití,“ řekl.

BKA podle svého šéfa průběžně prověřuje možné napojení atentátníků z Bruselu a Paříže na islamisty žijící v Německu. V pátek policisté v Giessenu a Düsseldorfu zadrželi dva podezřelé muže, u kterých se však spojitost s teroristy zjistit nepodařilo. Německo slouží hlavně jako tranzitní země, uvedl Münch.

Před časem Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky, informoval, že v zemi žije zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. Asi 470 z nich je podle Müncha skutečně nebezpečných. „A jejich počet se v posledních letech zvýšil,“ dodal. Atentáty, které teroristé spáchali před týdnem na bruselském letišti a v metru, si vyžádaly 35 mrtvých včetně tří útočníků. Loni 13. listopadu teroristé zabili v Paříži 130 lidí.


Čtěte také:

Policie zmařila atentát ve Francii, mladíci chtěli zaútočit na četníky

Zmařili jsme sedm atentátů za půl roku, tvrdí Cameron a chce bombarodvat IS

Policie zmařila připravovaný atentát ve střední Francii

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web