Nepovedená oprava Tutanchamonovy masky: K soudu půjde osm lidí

Egyptští vyšetřovatelé ženou před soud osm zaměstnanců káhirského muzea, kteří podle nich zpackali opravu slavné pohřební masky z hrobky faraona Tutanchamona. Z masky se předloni v srpnu odlomily modro-zlaté vousy, které pak byly pouze narychlo přilepeny nevhodným materiálem. Zřejmě nejznámější pohřební maska starověkého Egypta poté musela být znovu restaurována.

Příslušníci speciální jednotky egyptské armády hlídají zlatou posmrtnou masku krále Tutanchamona
24.1.2016 7:00   |  

Soud kvůli zfušované opravě prý hrozí mimo jiné bývalému řediteli muzea a bývalému šéfovi restaurátorského oddělení. Podezřelí čelí obvinění z nedbalosti a z porušení profesních norem. Tutanchamon vládl zřejmě v letech 1332 až 1323 před naším letopočtem. Zemřel ve věku 17 nebo 18 let. Jeho hrobku našel v roce 1922 téměř neporušenou Brit Howard Carter.

Tutanchamonova maska patří k nejslavnějším exponátům muzea v Káhiře. To bylo na náměstí Tahrír v centru Káhiry otevřeno v roce 1902 a skrývá se v něm 107 sálů se 160 tisícovkami artefaktů pocházejících z období 5000 let. Slavná maska se do muzejní expozice vrátila loni v prosinci poté, co ji - tentokrát úspěšně - opravili egyptští a němečtí odborníci.


Čtěte také:

Tutanchamon zemřel na srpkovou anémii

Nález Tutanchamonova hrobu pomohl vědcům pochopit staroegyptské zásvětí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web