Nigérie umístila do karantény dva pacienty s podezřením na ebolu

Nigérie umístila do karantény dva pacienty s podezřením na nakažení virem eboly. Dalších 69 lidí je prý v nemocnici na pozorování, kde by měli zůstat tři týdny. Informoval o tom nigerijský deník Punch. Všechny osoby se údajně dostaly do kontaktu s Liberijcem, který před týdnem zemřel na ebolu v dvacetimilionové metropoli Lagosu.

virus ebola Dalších 7 fotografií v galerii
1.8.2014 16:23   |  

Čtyřicetiletý Patrick Sawyer, poradce liberijského ministerstva financí s dvojitým americkým a liberijským občanstvím, přiletěl minulé úterý do Nigérie letem západoafrických aerolinek ASKY, na letišti zkolaboval a minulý pátek v nemocnici zemřel. Nigerijská vláda následně zakázala letecké společnosti do země létat, protože údajně zanedbala bezpečností opatření. ASKY Airlines následně zrušily všechny lety do Libérie a Sierry Leone.

Už ve čtvrtek oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO), že na boj s "bezprecedentní" epidemií eboly uvolní 100 miliónů dolarů (více než dvě miliardy korun). Chce také do postižených oblastí údajně vyslat mnohem více lékařů, zdravotních sester, sociálních pracovníků a odborníků na logistiku. Detaily by měla WHO s postiženými zeměmi doladit na dnešním regionálním summitu v guinejské metropoli Konakry.

Už 729 mrtvých

Podle čtvrtečních údajů WHO stoupl v západní Africe počet obětí krvácivé horečky způsobené virem eboly na 729. Za pouhé čtyři dny přibylo 57 nově nakažených. Celkem WHO eviduje už 1323 případů nakažení virem eboly.

Epidemie vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie. Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.


Čtěte také:

Kvůli epidemii eboly prý není nutné omezovat létání

Za úmrtími v Guineji stojí zcela nový kmen eboly

Nejnebezpečnější druh eboly se umí šířit vzduchem

Vědci nejspíš našli základ vakcíny proti Ebole, Marburgu či SARS

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web