Novela vinařského zákona vyhnala do ulic dvě stovky lidí. Stěžují si na likvidaci vinoték | E15.cz

Novela vinařského zákona vyhnala do ulic dvě stovky lidí. Stěžují si na likvidaci vinoték

ČTK

Více než dvě stovky lidí dnes protestovaly v centru Prahy proti novele vinařského zákona, která má omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. 

Podle normy by sudové víno mohli prodávat pouze výrobci nebo dovozci. Výrobcem by byl i ten, kdo si nechá víno vyrobit. Podle organizátorů demonstrace by přijetí zákona znamenalo konec vinoték v Česku.

Sněmovna schválila novelu zákona o vinařství 21. října. Předlohu, která má zvýšit ochranu spotřebitele, nyní dostane k projednání Senát, odkud se ale možná vrátí do Sněmovny s pozměňovacím návrhem.

NA ZÁBĚRY Z DEMONSTRACE SE PODÍVEJTE V NÁSLEDUJÍCÍ FOTOGALERII: 

 

Protestující se sešli ve 13:00 na Malostranském náměstí. Nesli s sebou transparenty s nápisy "Naše vláda likviduje střední třídu" a "Poslední Vánoce s námi - konec vinoték v ČR". Účastníci demonstrace poukazovali na to, že sudová vína do vinoték patří a vždy patřila. Skandovali "hanba", pískali a troubili.

Nejen víno vybíráme podle druhu pokrmu. To samé platí i o kávě

"Chceme vyjádřit nesouhlas s připravovanou novelou. Upozorňujeme, že tato novela bude mít dalekosáhlé důsledky, co se týče trhu se sudovým vínem. Důsledky té novely dopadnou nejvíce právě na vinotékaře," řekl ČTK organizátor demonstrace Radek Kalousek. Podle něj je jasné, že nějaká novela zákona o vinařství byla potřeba, nebyla ale podle něj konzultována se všemi, koho se dotkne.

Přijetí novely bez zpřísňujících poslaneckých změn podporuje například Svaz vinařů ČR a Vinařská unie ČR. Podle Sdružení obchodníků s vínem a vinoték jsou nová pravidla nerealizovatelná.

Boj o Vinné sklepy Lechovice pokračuje spory o insolvenci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!