Nový rekord: v červenci přišlo do EU přes sto tisíc imigrantů | E15.cz

Nový rekord: v červenci přišlo do EU přes sto tisíc imigrantů

Nový rekord: v červenci přišlo do EU přes sto tisíc imigrantů
Záchrana imigrantů v Sicilském průlivu
• 
ZDROJ: IOM

ČTK

Hranice Evropské unie v červenci překročilo téměř 110 tisíc běženců. Je to nový rekord a zároveň je to poprvé, co počet běženců v jednom měsíci přesáhl sto tisíc. Oznámila to evropská agentura Frontex, která zajišťuje vnější hranice Evropské unie. Od ledna do EU přicestovalo už asi 340 tisíc běženců, což je o zhruba 60 tisíc více než za celý loňský rok.

„Hlavní podíl na rekordním počtu běženců, kteří do EU pronikli nelegálně, zaujímají Syřané a Afghánci,“ uvedl Frontex. Jeho prohlášení upřesňuje, že do EU za červenec přicestovalo zhruba 107 500 lidí. Oproti červnu, kdy do EU přijelo více než 70 tisíc běženců, jde o značný nárůst. Agentura Reuters poznamenala, že červencové číslo je třikrát větší než za stejné období v loňském roce.

„Je to pro Evropu mimořádná situace, která vyžaduje, aby všechny členské státy podpořily národní úřady, které se s obrovskými počty uprchlíků na svých hranicích potýkají,“ prohlásil ředitel Frontexu Fabrice Leggeri.

Největší nápor běženců hlásí Řecko, kam z Turecka v červenci připlulo takřka 50 tisíc lidí. Itálie zaznamenala za červenec přes 20 tisíc uprchlíků, většina z nich přeplula Středozemní moře z Libye. Maďarsko zaregistrovalo přes 34 800 uprchlíků, kteří hranice do EU překročili z nečlenských zemí, především ze Srbska.

Maďarsko začalo kvůli uprchlické krizi budovat na jižní hranici se Srbskem plot, k ostraze hranic se také chystá vyslat několik tisíc policistů.

Bohumil Doležal: Jací jsme demokraté a spojenci?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!