Nový soud v Haagu by měl soudit zločiny kosovských povstalců

V Haagu má být ustaven speciální soud pro válečné zločiny spáchané členy povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) během konfliktu v letech 1999 a 2000, při němž zahynulo kolem deset tisíc lidí. Informovala o tom dnes nizozemská vláda.

Příslušníci Kosovské osvobozenecké armády odevzdávají zbraně americkým vojákům
15.1.2016 17:19   |  

Soud bude posuzovat údajné zločiny spáchané na etnických menšinách a politických oponentech. Nizozemská vláda vysvětlila, že lidé svědčící proti bojovníkům UÇK, kteří jsou v Kosovu mnohými považováni za bojovníky za svobodu, by se mohli cítit v nebezpečí, pokud by se procesy konaly v Kosovu. Soud by měl začít pracovat ještě letos v prostorách dřívějšího sídla Europolu. Soudit budou podle kosovského práva mezinárodní soudci.

Osvobozeneckou armádu UÇK vytvořili ve druhé polovině devadesátých let albánští separatisté, kteří chtěli dosáhnout odtržení Kosova od Srbska za pomoci ozbrojeného povstání. Srbská vláda vyslala k jejich potlačení policii i armádu, ale operace, provázená řadou zločinů, přerostla v etnickou čistku. Zastavit toto tažení přinutily Bělehrad nálety NATO na Srbsko. Kosovo nakonec vyhlásilo nezávislost v roce 2008.


Čtěte také:

Kosovo se vydalo na cestu do EU, podepsalo asociační dohodu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web