Nový soud v Haagu by měl soudit zločiny kosovských povstalců | E15.cz

Nový soud v Haagu by měl soudit zločiny kosovských povstalců

Nový soud v Haagu by měl soudit zločiny kosovských povstalců
15. ledna 2016 • 17:19
V Haagu má být ustaven speciální soud pro válečné zločiny spáchané členy povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) během konfliktu v letech 1999 a 2000, při němž zahynulo kolem deset tisíc lidí. Informovala o tom dnes nizozemská vláda.

Soud bude posuzovat údajné zločiny spáchané na etnických menšinách a politických oponentech. Nizozemská vláda vysvětlila, že lidé svědčící proti bojovníkům UÇK, kteří jsou v Kosovu mnohými považováni za bojovníky za svobodu, by se mohli cítit v nebezpečí, pokud by se procesy konaly v Kosovu. Soud by měl začít pracovat ještě letos v prostorách dřívějšího sídla Europolu. Soudit budou podle kosovského práva mezinárodní soudci.

Osvobozeneckou armádu UÇK vytvořili ve druhé polovině devadesátých let albánští separatisté, kteří chtěli dosáhnout odtržení Kosova od Srbska za pomoci ozbrojeného povstání. Srbská vláda vyslala k jejich potlačení policii i armádu, ale operace, provázená řadou zločinů, přerostla v etnickou čistku. Zastavit toto tažení přinutily Bělehrad nálety NATO na Srbsko. Kosovo nakonec vyhlásilo nezávislost v roce 2008.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou