Obama hledal v Irsku vzdálené příbuzné

24.5.2011 8:23   |  

Americký prezident Barack Obama zahájil téměř týdenní turné po Evropě v Irsku. Dublin, kde dosud platí bezpečnostní opatření po historické návštěvě britské královny Alžběty II., je tradičním cílem amerických prezidentů.

Obama má navíc dávné irské kořeny. Součástí návštěvy byl proto i výlet do rodiště prezidentova předka. Někteří kritici však podotýkají, že jeho hledání irských vazeb před zraky médií je motivováno snahou zapůsobit před volbami na 40 milionů Američanů s irským původem. Prezident v zemi zdůraznil, že chce rozvíjet vzájemný obchod a pomoci jí s hospodářským zotavením. „Jsme rádi, že vidíme pokrok ve stabilizaci zdejších ekonomických podmínek,“ prohlásil.

Obama z Irska pokračuje do Velké Británie, poté do francouzského Deauville na summit G8. Svoji osmou evropskou cestu zakončí v Polsku. Obamova návštěva se zřejmě bude hodně týkat situace v Afghánistánu, nepokojů v arabském světě a mírového procesu na Blízkém východě.


Čtěte také: Netanjahu odmítl Obamův návrh na změnu izraelských hranic


Témata přijdou pravděpodobně na přetřes například při setkání s britským premiérem Davidem Cameronem. Británie totiž chce tvrdší postup proti Muammarovi Kaddáfímu za pomoci Spojených států. Washington zase po Londýně mimo jiné požaduje, aby lépe kontroloval militantní islamisty. Podle amerických zpravodajců Británie zůstává největším náborovým centrem extremistů.


Čtěte také: Obama: Podporujeme vznik Palestiny v hranicích z roku 1967


Obamova administrativa však dopředu Británii ujistila o tom, že vzájemné vztahy považuje za výborné. „Pro Spojené státy není na světě bližší spojenec než Spojené království,“ zdůraznil prezidentův poradce pro otázky národní bezpečnosti Ben Rhodes.

Na summitu ve Francii by světoví lídři mohli diskutovat o nástupci Dominiqua StrausseKahna v čele Mezinárodního měnového fondu. V Polsku bude Obama jednat o raketovém štítu.

Obamova cesta po Evropě

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web