Obamovi si loni vydělali 790 tisíc dolarů, živí je platy i knihy | E15.cz

Obamovi si loni vydělali 790 tisíc dolarů, živí je platy i knihy

Obamovi si loni vydělali 790 tisíc dolarů, živí je platy i knihy
Barack Obama, Michelle Obamová
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Americký prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle si v roce 2011 vydělali 790 tisíc dolarů (15 milionů korun). Kromě prezidentského platu byly hlavním příjmem rodiny prodeje prezidentových knih. Na daních Obamovi zaplatili zhruba 160 tisíc dolarů, takže jejich daňová sazba 20,5 procenta byla nižší než u mnoha Američanů, kteří si vydělávají méně, uvedla agentura AP.

Příjmy Obamových proti loňsku výrazně poklesly. V roce 2010 si první pár USA vydělal celkem 1,73 milionu dolarů, o rok dříve to bylo dokonce 5,5 milionu dolarů.

Americký prezident má plat 400 tisíc dolarů ročně. Kromě toho má 50 tisíc dolarů ročně na výdaje, nezdaněných 100 tisíc dolarů na cesty a 19 tisíc dolarů na zábavu. Kromě zákonem stanovených příjmů Obama vydělává i prodejem svých knih.

Romney vydělává mnohonásobně více

Republikán Mitt Romney, který pravděpodobně bude Obamovým soupeřem v podzimních prezidentských volbách, své daňové přiznání zveřejnil už v lednu. Za poslední dva roky Romney vydělal celkem 42,6 milionu dolarů, na daních státu odvedl 6,2 milionu. Jeho daňová sazba se pohybuje kolem 15 procent, protože naprostá většina jeho příjmů jsou kapitálové zisky.

Putinovo majetkové přiznání: staré volhy a přívěs po otci

Republikáni vyšší zdanění bohatších Američanů odmítají. Podle nich by daň nevyřešila problém amerického dluhu, protože by za deset let do rozpočtu přinesla jen 47 miliard dolarů, zatímco zadlužení země by ve stejném období vzrostlo o sedm bilionů dolarů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!