Obranu Slavjanska řídí podle Kyjeva ruský agent | E15.cz

Obranu Slavjanska řídí podle Kyjeva ruský agent

Obranu Slavjanska řídí podle Kyjeva ruský agent
Střety u Slavjansku neutichají.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ruská státní média posílila spekulace, že bojové operace proti ukrajinské armádě a Národní gardě ve východoukrajinském Slavjansku řídí důstojník ruské vojenské rozvědky GRU. Agentura RIA Novosti zveřejnila rozhovor s Igorem Strelkovem, kterého představila jako "velitele slavjanské domobrany". Muže téhož jména jiná ruská státní tisková agentura ITAR-TASS nedávno označila za "pracovníka GRU". Rusko přitom několikrát popřelo, že na východ sousedního státu vysílá své agenty.

RIA Novosti se ve své zprávě o Strelkovově příslušnosti k ruské špionáži nezmiňuje. ITAR-TASS o Strelkovovi jako o „pracovníkovi GRU“ psala před týdnem ve zprávě o sankcích, které na ruské politiky a vojáky uvalila Evropská unie.

Strelkov, jehož vlastní jméno je podle ukrajinských novinářů Igor Girkin, se na sankční seznam EU dostal za svou podporu separatistů na východě Ukrajiny a předtím i na Krymu.

Šance odolat nynějšímu náporu ukrajinské armády ve Slavjansku Strelkov v rozhovoru s ruskou tiskovou agenturou nevidí.

Síly protivníka soustředěné kolem Slavjanska několikanásobně převyšují naše síly. Sami se neudržíme, řekl Strelkov.

„Budeme se držet až do konce. Pokud nás ale nepodpoří, budeme zničeni,“ dodal, aniž upřesnil, odkud bojovou podporu čeká. Pokud jde o Strelkovovy kontakty v Moskvě, udržuje styky „jen s přáteli, kteří nemají s politickou elitou nic společného,“ tvrdí RIA Novosti.

Girkin-Strelkov byl podle ukrajinské tajné služby SBU mužem v pozadí při nedávném únosu skupiny osmi vojenských pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), mezi nimiž byl i Čech Josef Přerovský. Ze slavjanského zajetí se skupina dostala o víkendu. Girkin-Strelkov podle odposlechů SBU dojednával jejich vydání s kremelským emisarem Vladimirem Lukinem, který na východě Ukrajiny situaci monitoruje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!