Obranu Slavjanska řídí podle Kyjeva ruský agent

Ruská státní média posílila spekulace, že bojové operace proti ukrajinské armádě a Národní gardě ve východoukrajinském Slavjansku řídí důstojník ruské vojenské rozvědky GRU. Agentura RIA Novosti zveřejnila rozhovor s Igorem Strelkovem, kterého představila jako "velitele slavjanské domobrany". Muže téhož jména jiná ruská státní tisková agentura ITAR-TASS nedávno označila za "pracovníka GRU". Rusko přitom několikrát popřelo, že na východ sousedního státu vysílá své agenty.

 Střety u Slavjansku neutichají.
5.5.2014 20:58   |  

RIA Novosti se ve své zprávě o Strelkovově příslušnosti k ruské špionáži nezmiňuje. ITAR-TASS o Strelkovovi jako o „pracovníkovi GRU“ psala před týdnem ve zprávě o sankcích, které na ruské politiky a vojáky uvalila Evropská unie.

Strelkov, jehož vlastní jméno je podle ukrajinských novinářů Igor Girkin, se na sankční seznam EU dostal za svou podporu separatistů na východě Ukrajiny a předtím i na Krymu.

Šance odolat nynějšímu náporu ukrajinské armády ve Slavjansku Strelkov v rozhovoru s ruskou tiskovou agenturou nevidí.

Síly protivníka soustředěné kolem Slavjanska několikanásobně převyšují naše síly. Sami se neudržíme, řekl Strelkov.

„Budeme se držet až do konce. Pokud nás ale nepodpoří, budeme zničeni,“ dodal, aniž upřesnil, odkud bojovou podporu čeká. Pokud jde o Strelkovovy kontakty v Moskvě, udržuje styky „jen s přáteli, kteří nemají s politickou elitou nic společného,“ tvrdí RIA Novosti.

Girkin-Strelkov byl podle ukrajinské tajné služby SBU mužem v pozadí při nedávném únosu skupiny osmi vojenských pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), mezi nimiž byl i Čech Josef Přerovský. Ze slavjanského zajetí se skupina dostala o víkendu. Girkin-Strelkov podle odposlechů SBU dojednával jejich vydání s kremelským emisarem Vladimirem Lukinem, který na východě Ukrajiny situaci monitoruje.


Čtěte také:

Slavjansk hlásí nejméně 20 mrtvých. Do Oděsy míří národní garda

Kyjev: Střety v Oděse rozpoutali provokatéři z Podněstří

Ukrajinská armáda obklíčila Slavjansk. Zásoby potravin ve městě se tenčí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Erdogan chce mít kontrolu nad armádou i rozvědkou

Erdogan chce mít kontrolu nad armádou i rozvědkou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje v rámci reformy armády, aby měl kontrolu nad rozvědkou i armádou. O reformě jednala nejvyšší vojenská rada. Nyní jsou armáda i… více

Mobilní web