Obyvatelé Tchien-ťinu chějí náhradu škody, bilance obětí mezitím vzrostla | E15.cz

Obyvatelé Tchien-ťinu chějí náhradu škody, bilance obětí mezitím vzrostla

Obyvatelé Tchien-ťinu chějí náhradu škody, bilance obětí mezitím vzrostla
Obyvatelé Tchien-ťinu požadují od vlády kompenzace za škody napáchané výbuchem
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Zhruba stovka lidí, jejichž domy poškodily středeční mohutné výbuchy nebezpečného materiálu v čínském přístavním městě Tchien-ťin, se shromáždila k protestu. Demonstranti od vlády požadovali náhradu škody. Bilance neštěstí mezitím stoupla na 114 mrtvých, desítky lidí jsou stále pohřešovány. Podle agentury Reuters bylo protestujících několik set.

Exploze otřásla skladištěm nebezpečného materiálu. V sobotu poprvé úřady přiznaly, že na místě byly uskladněny mimořádně toxické látky včetně kyanidu sodného.

Tentýž den také úřady rozšířily evakuační okruh na tři kilometry, bez střechy nad hlavou zůstalo více než šest tisíc lidí. Mezi evakuovanými jsou i zahraniční zaměstnanci společnosti Home Credit, mezi nimiž jsou také Češi.

Peking rozpoutal masivní cenzuru, ruší weby píšící o Tchien-ťinu

Čínská pravidla pro bezpečnost práce vyžadují, aby podobná zařízení byla nejméně kilometr od obytných budov, úřadů a silnic. Online mapa nicméně ukazuje, že sklad Ruihai International Logistics byl ve vzdálenosti 500 metrů od dálnice a také od bytového komplexu s plochou 100 tisíc čtverečních metrů. V těchto bytech tlaková vlna vyrazila okna, ohnivá koule ožehla zdi a všichni obyvatelé museli být evakuováni.

Výbuchy v Tchien-ťinu patří mezi nejtragičtější průmyslová neštěstí v posledních letech v Číně. V červnu 2013 si požár v drůbežárně v provincii Ťi-lin vyžádal 121 obětí. V srpnu 2014 zabil výbuch prachu v kovozpracující továrně ve východočínské provincii Ťiang-su 97 osob.

Záběry ze zničeného přístavu v Tchiet-ťinu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!