OECD: Nejvíce dává na výzkum a vývoj Korea a Izrael

Jižní Korea a Izrael investují do výzkumu a vývoje více než čtyři procenta ročního výkonu ekonomiky, což je mnohem více, než kolik dávají ostatní vyspělé země. Česko bylo za loňský rok se dvěma procenty hrubého domácího produktu (HDP) těsně nad průměrem Evropské unie, ale pod průměrem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Plyne to z aktuálních údajů OECD.

 Čeští vědci pracující na zařízení pro sondu Solar Orbiter
3.2.2016 19:46   |  

Evropskou unii už v roce 2012 předehnala Čína a loni tento trend potvrdila. V Číně se na výzkum a vývoj vynaložilo 2,05 procenta HDP, čímž Peking překonal stanovený dvouprocentní cíl. V roce 1995 Čína dávala na výzkum a vývoj pouze 0,57 procenta HDP. Průměr EU loni činil 1,94 procenta, což bylo hluboko pod tříprocentním cílem, který si unie stanovila do roku 2020, konstatuje OECD.

V absolutním objemu investic do výzkumu Čína předehnala EU v roce 2014 a tyto výdaje tam byly na zhruba 80 procentech objemu v USA. Počet patentů podaných ve druhé největší světové ekonomice nadále výrazně roste a je třetí nejvyšší na světě po USA a Japonsku.

Průměr investic do výzkumu a vývoje v OECD činil 2,4 procenta HDP. Česko vydává v poměru k velikosti ekonomiky na výzkum a vývoj více než ostatní země střední Evropy i více než například Británie, Itálie, Španělsko, Norsko nebo Kanada.

Země s nejvyššími výdaji na vědu v poměru k HDP


Čtěte také.

Výdaje na výzkum v Česku poprvé překonaly průměr EU

Výzkum vydělal 70 miliard, tvrdí ministerstvo průmyslu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web