Orbán: EU musí chránit své hranice, příval migrantů může být nekonečný | E15.cz

Orbán: EU musí chránit své hranice, příval migrantů může být nekonečný

ČTK

Maďarský premiér Viktor Orbán je přesvědčený, že Evropě hrozí zánik, pokud Evropská unie nebude chránit své hranice. V rozhovoru pro státní rozhlas dnes řekl, že příval migrantů bude v takovém případě nekonečný a mohou přijít miliony lidí. Jeho stanovisko podpořil i polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna.

„Jestliže nebudeme chránit naše hranice, pak přijdou do Evropy znovu a znovu desítky milionů,“ prohlásil podle agentury MTI šéf maďarské vlády, když hovořil o svém čtvrtečním jednání v Bruselu. Poukázal přitom na zásadní rozdíly v názorech mezi Evropskou unií a Maďarskem.

Postěžoval si přitom na to, že většina vedoucích činitelů EU si myslí, že do unie by měl být vpuštěn každý. „Jestli ale necháme přijít každého, pak to znamená konec Evropy,“ zdůraznil Orbán, podle něhož by v takovém případě byla masová migrace „nekonečná“.

Jeho názor sdílí šéf polské diplomacie. „Míra migrace je enormní, takže se nemůžeme soustředit - mluvím o celé Evropě - na rozdělení ilegálních migrantů bez boje s příčinami (jejich příchodu),“ řekl Schetyna soukromému rozhlasu Radio Zet. „Musíme přemýšlet o tom, jak zastavit ilegální migraci, jinak budeme mít brzy tři čtyři miliony ekonomických uprchlíků,“ dodal.

K aktuálním problémům s migranty zejména v hlavním městě premiér poznamenal, že Maďarsko musí chránit své hranice a aplikovat evropská migrační pravidla i na tyto lidi. „My Maďaři, pokud chceme mít nadále možnost volně se pohybovat po Evropě, musíme chránit naše hranice a rovněž tak musíme na Východním nádraží v Budapešti vynutit respektování pravidel Evropské unie,“ řekl.

Poukázal přitom na to, že většina uprchlíků, kteří se utábořili na Keleti, se nechce registrovat v Maďarsku, nýbrž se chce dostat do Německa. Maďarsko je ale nemůže nechat projít, protože by tím riskovalo, že Rakousko uzavře své hranice. „Pokud jim Německo dá víza, můžeme je nechat jít,“ dodal Orbán.

Jana Havligerová: Jednoduché recepty nepomáhají

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!