Oscary sledovalo nejméně lidí za osm let

Ani letošní happyendové udělování cen Oscar americké filmové akademie, kdy se ceny po letech čekání a na několikátý pokus dočkali Leonardo DiCaprio i nestor filmové hudby Ennio Morricone, diváky k obrazovkám nepřilákalo. Nedělní tří a půl hodinový přenos na stanici ABC sledovalo v průměru 34,3 milionu diváků – o 2,3 milionu méně než loni a nejméně za osm let.

Leonardo Dicaprio s Oscarem
1.3.2016 13:21   |  

Na zájem o tradiční udílení jedné z nejprestižnějších hereckých cen se podle BBC zřejmě projevily letošní kontroverze ohledně nedostatku nominací pro jiné než bělošské aktéry.

V kategorii hlavní i vedlejší herecký výkon tak letos druhý rok po sobě mezi dvěma desítkami nominovaných nikdo jiný než běloch nebyl. K bojkotu ceremoniálu v den jeho konání vyzval například známý černošský aktivista a reverend Al Sharpton. Již dříve účast na předávání odmítli režisér Spike Lee či herec Will Smith s manželkou Jadou Pinkettovou.

„Můžeme se domnívat, že jsme byli úspěšní a na poklesu sledovanosti se podíleli,“ uvedl Sharpton v prohlášení. Tématu „jednobarevných“ nominací se přitom v úvodním proslovu pustil i samotný moderátor pořadu Chris Rock, jenž si přitom nebral servítky.

Chceme, aby černí herci dostali dobré role více než jednou

Mimo jiné vzpomněl dobu lynčování černochů s tím, že dříve bylo těžké přemýšlet o tom, kdo bude nejlepším kameramanem, když se vám houpe babička na stromě. „Nejde o bojkoty. Jde o to mít příležitosti. Chceme, aby černí herci dostali dobré role více než jednou,“ prohlásil také.

Podle BBC je ale klesající sledovanost trendem i u dalších podobných velkolepých živě předávaných cen jako jsou hudební Grammy, Zlaté glóby či televizní Emmy.

Nadcházející vyhlašování Oscarů přitom sledovala řada filmových příznivců z jednoho důvodu – zda se na pátý pokus dočká zlaté sošky Leonard DiCaprio. Moment, kdy se tak za roli ve snímku Revenant/Zmrtvýchvstání skutečně stalo, byl jeden z nejvíce emotivních a vyvolal vlnu reakcí na sociálních sítích.

Přes 400 tisíc tweetů za minutu

Například na Twitteru se podle BBC po oznámení jeho vítězství objevilo 440 tisíc tweetů za minutu, což je nejvíce, co se dosud v souvislosti s udílením Oscarů stalo.

Dojemně působila i chvíle, kdy si pro svého prvního regulérního Oscara v kategorii hudba k filmu přišla legenda oboru, sedmaosmdesátiletý Ennio Morricone. Sošku si osobně převzal za hudbu k westernu Osm hrozných, na jejímž nahrávání ve studiu v Praze se podílel i Český národní symfonický orchestr.

Morricone sice už jednoho Oscara získal, ale ten byl za celoživotní dílo – přímo v žánrové kategorii jej získal až letos na šestý pokus.


Čtěte také:

Stát naštval čtvrt milionu rybářů. Lístek dá bez zkoušek

Filmaři utratili v Česku nejvíce peněz za deset let


Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Mobilní web