OSN: Civilních obětí na Donbasu rychle přibývá

Počet civilních obětí ostřelování a explozí min se na východě Ukrajiny nebezpečně zvyšuje, v červnu se oproti květnu zdvojnásobil. V Ženevě to prohlásil vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. V červnu bylo podle něj na východě Ukrajiny zraněno nebo zabito 69 lidí, v červenci bylo obětí ještě o čtyři více.

Život na Donbasu
3.8.2016 13:42   |  

Obě strany konfliktu, tedy proruští separatisté i jednotky ukrajinské armády, podle Husajna trvale porušují dohodnuté příměří. Od loňského srpna je situace v oblasti nejdramatičtější. „Civilisté se znovu musejí ukrývat v improvizovaných krytech. Cena za porušování příměří je pro ženy, muže i děti příliš vysoká,“ uvedl komisař OSN.


Přečtěte si: Pozapomenutý Donbas: Lidé chudnou a cítí se bezprizorní


Zjištěné civilní oběti dokazují, že nutnost ochrany obyvatelstva před následky války ignoruje jak ukrajinská armáda, tak povstalci, řekl dále. „Humanitární týmy působící na obou stranách konfliktu zaznamenávají případy rabování obytných domů, bombardování škol a nemocnic,“ konstatoval Husajn a vyzval obě bojující strany, aby dodržovaly ustanovení minských mírových dohod uzavřených loni v únoru.

Od dubna 2014 si válka na Donbasu podle OSN vyžádala přes 9500 lidských životů. Průmyslová oblast na východě Ukrajiny je prakticky v troskách.


Čtěte také:

Mučení, únosy i věznění civilistů. V Donbasu páchají zločiny obě strany

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web