OSN: Pokud neustane konflikt v Sýrii, ze země letos odejde další milion lidí | E15.cz

OSN: Pokud neustane konflikt v Sýrii, ze země letos odejde další milion lidí

OSN: Pokud neustane konflikt v Sýrii, ze země letos odejde další milion lidí
Syrští běženci
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Další milion lidí bude v Sýrii do konce roku vyhnán ze svých domovů, pokud válka bude pokračovat stejně jako dosud. Tito lidé by se mohli přidat k proudu uprchlíků směřujících do Evropy, varoval Jakúb El Hillu, který přímo v Sýrii jako představitel OSN koordinuje humanitární pomoc.

Letos v Sýrii už milion lidí muselo opustit své domovy kvůli eskalaci bojů. Válka už trvá pátým rokem a Hillu vybízel k větší mezinárodní podpoře pro chabě financované úsilí udržet v zemi co nejvíce jejích obyvatel. Předpověď tuhé zimy podle něj hrozí ještě většími problémy.

„Pokud se něco velkého nestane ohledně politického vyřešení konfliktu, lidský vlak, který se už rozjel ze Sýrie a okolí, pojede ještě po mnoho měsíců,“ řekl agentuře Reuters. „Evropa bude čelit uprchlické situaci podobné té, která vedla k vytvoření Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR) v roce 1950,“ dodal v narážce na vlnu přesídlenců po druhé světové válce.

Občanská válka, v níž od roku 2011 přišlo o život 250 tisíc lidí, donutila polovinu všech Syřanů uprchnout ze svých domovů. Ze čtyř milionů lidí udělala uprchlíky v cizině, z dalších 7,6 milionu lidí se stali běženci ve vlastní zemi. Následky konfliktu pociťuje Evropa jako nikdy dříve, v podobě desítek tisíc uprchlíků na cestě vedoucí z Řecka přes Balkán a Maďarsko do západní Evropy.

„Jeden milion lidí byl letos v rámci Sýrie přesídlen a předpověď počítá do konce roku s dalším milionem, pokud se boje budou stupňovat jako dosud,“ Hillu v telefonickém rozhovoru vedeném z Damašku. „Lze bezpečně předpokládat, že do Evropy zamíří více lidí. A je to tak správně, protože země, které tak štědře přijaly uprchlíky, jako Libanon, Jordánsko, Irák, Turecko a Egypt, také dosáhly bod zlomu, anebo přinejmenším některé z nich,“ dodal.

Asad se začal bát ztráty moci, proto pozval ruské vojáky, míní Obama

Syrští sousedé se zatím postarali o většinu z uprchlíků: Turecko o 1,9 milionu, 1,1 milionu jich je v Libanonu a 630.000 v Jordánsku.

Hillu vyzýval k větší mezinárodní podpoře por úsilí, aby Syřané zůstali doma, pokud je to možné. Světový program pro výživu (WFP) totiž podle něj nemá žádné peníze, aby po 1. listopadu mohl obstarat jídlo pro pět milionů lidí zůstávajících v Sýrii. Z 2,9 miliardy dolarů, které je zapotřebí pro uspokojení potřeb v Sýrii v letošním roce, bylo zajištěno jen 908 milionů.

„Stále máme příležitost investovat do pomoci umožňující mnoha lidem zůstat v Sýrii. Jinak se rozeběhnou všemi směry, a to i do Evropy,“ řekl.

Převážná část Syřanů žije ve vládou kontrolovaných oblastech na západě země. Od loňska se zlepšil i přístup na povstalci ovládnutá území díky dodávkám pomoci z Jordánska a Turecka. Avšak podle experta 4,8 milionů Syřanů žije v těžko dostupných oblastech a přibližně 420.000 lidí přímo v obležení, většinou bojovníky Islámského státu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!