OSN: Ve světě loni žilo 244 milionů mezinárodních migrantů

Ve světě loni žilo takřka 244 milionů migrantů, kteří pobývali v zemi, kde se nenarodili, a to včetně 20 milionů uprchlíků. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy OSN. Statistiky této mezinárodní organizace uvádějí, že v roce 2000 bylo takových migrantů o 71 milionů méně. Z evropských zemí žilo nejvíce migrantů v Německu a Rusku, shodně po 12 milionech, v České republice jich loni bylo 405 tisíc.

 Migranti na hranicích Německa a Rakouska
13.1.2016 14:08   |  

OSN ve své zprávě používá termín mezinárodní migrant. Ten zahrnuje přistěhovalce i běžence, kteří odešli či uprchli ze své vlasti. Zatímco v roce 2000 žilo takových lidí ve světě téměř 173 milionů, loni už jich bylo 243,7 milionu. Většina migrantů se přestěhovala do hospodářsky vyspělých zemí s vysokými příjmy. Loni jich tam bylo téměř 173 milionů, z toho 124 milionů v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jejímž členem je i Česko. Ve středně příjmových zemích pobývalo přes 61 milionů migrantů, v těch s nejmenšími příjmy pak devět milionů.

Nejvíce migrantů, 76 milionů, zaznamenala OSN v Evropě, o jeden milion méně pak v Asii. V Severní Americe, která podobně jako Evropa patří k nejbohatším regionům, bylo skoro 54,5 milionu migrantů. Z evropských zemí žilo nejvíce migrantů v Německu a Rusku, kde jich bylo 12 milionů, respektive 11,6 milionu. K oblíbeným destinacím migrantů patří z Evropy například Itálie, Francie, Španělsko, Británie či Ukrajina, loni jich tam pobývalo několik milionů.

V Česku, které má zhruba deset milionů obyvatel, loni bylo přes 405 tisíc migrantů. Před 15 lety jejich počet nedosahoval ani 221 tisíc. Drtivá většina migrantů žijících v Česku, takřka 89 procent, patří do ekonomicky aktivní skupiny ve věku 20 až 64 let. V rámci Evropy je to nejvíce. Pro srovnání, na Slovenku pobývalo 177 tisíc migrantů, ve zmíněné věkové kategorii jich ale bylo asi 63 procent. Věkový medián migrantů v Česku je 38 let a na Slovensku 51 let, v celé Evropě pak 43 let.


Čtěte také:

Petr Robejšek: Někteří uprchlíci k nám přicházejí škodit

Sobotka: Evropa nesmí během migrační krize pomáhat za cenu sebeohrožení

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web