Otravy metanolem mají první zahraniční oběť

V polském Płocku dnes v důsledku otravy metanolem zemřel 47letý muž. Další muž, v jehož těle byla také zjištěna přítomnost nebezpečného metanolu, leží ve vážném stavu v tamější nemocnici. Informoval o tom dnes polský server gazeta.pl.

ilustrační foto
22.9.2012 21:52   |  

„Předběžné závěry nenaznačují původ metanolu z České republiky,“ řekl Christopher Sand, mluvčí policie města Płocku, které leží asi 100 kilometrů severozápadně od Varšavy. Sand dodal, že muži nepili alkohol společně a jedná se tedy o dva samostatné případy. Muž, který dnes zemřel, byl převezen do nemocnice v pátek.

V souvislosti s aférou s pančovaným alkoholem dnes portál tvn24.pl informoval, že polská policie zadržela na jihu země Slovenku, která prodávala nekolkovaný a podezřelý alkohol z České republiky. V zajištěném kontrabandu jsou podle vyšetřovatelů také čtyři lahve s etiketami, před nimiž Praha varuje, napsal dnes .

Slovenka prodávala tvrdý alkohol na tržišti v jihopolském městě Tarnowskie Góry. Policisté při kontrole nalezli 71 lahví bez příslušných kolků, mezi kterými byly i čtyři kusy, které jsou považovány za možnou hrozbu, protože mají podezřelé etikety. Specialisté nyní zjišťují, zda obsahují nebezpečný metanol.


Čtěte také:

Polsko zakázalo obchod s tvrdým alkoholem z Česka

Polská policie: Informace o polském původu metanolu jsou fámy


Polští hygienici již několik dní provádějí kontroly obchodů a podezřelého alkoholu. Ze 453 odebraných vzorků doposud vyhodnotili asi čtvrtinu, v žádném z nich se nebezpečný metanol neprokázal. Úřady zatím zajistily v celé zemi více než 159 tisíc lahví alkoholu původem z Česka a uskutečnily inspekce na 38 tisících místech, kde se alkohol prodává.

Aféra s pančovaným alkoholem si v Česku za poslední dny vyžádala již 24 obětí, další lidé kvůli otravě metanolem leží v nemocnicích. Praha ve čtvrtek rozšířila dosavadní zákaz, prodej, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu 20 a více procent i na vývoz tohoto zboží do ciziny. Polsko zakázalo prodej českých nápojů s obsahem alkoholu přes dvacet procent v neděli.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web